„Jeho zdrojem bývají plynové kotle, průtokové ohřívače vody nebo propanbutanové topení," vysvětlil provozní ředitel řevnické záchranky Bořek Bulíček a zároveň popsal příznaky otrav: „Jsou různé. Od bolesti hlavy, slabost, zvracení, dvojité vidění, závrať až po zástavu oběhu a smrt."
Pokud přístroj upozorní posádku při vstupu do objektu na přítomnost oxidu uhelnatého, ochrání to před otravou posádku samotnou na místě události. Ta může adekvátně poskytnout kvalitní ošetření, ale také zabrání v otravě i dalším osobám, které se vyskytují v té době na místě zásahu.
Přístroj byl zakoupen z krizového fondu Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje.
Detektor rozhodně není jedinou novinkou. Záchranáři Trans Hospitalu Plus mají nyní k dispozici sanitní obojživelník BVP, který je určený k záchraně a evakuaci lidí z těžko dostupných míst.
Speciální vůz využijí především při povodních, velkých živelných pohromách, požárech a podobně. Kromě toho, že se může pohybovat v náročném terénu, může na místo události přepravit různé odborníky, psovody, chemiky, potápěče nebo různý materiál. Převoz obojživelníku byl zajištěný pomocí kontejnerové nástavby na voze 8x4 Scania 124.