A je to tady. Tisíce voličů začaly v pátek úderem druhé hodiny rozhodovat o novém složení zastupitelstev ve svých obcích. Do berounského zastupitelstva letos kandiduje celkem 147 kandidátů ze sedmi stran a hnutí. Z toho je 88 kandidátů bezpartijních.

Letošní komunální volby se v Berouně v prvním volebním dnu ale zrovna velké přízni voličů netěšily. „Když komunální volby začaly, tak tady nikdo nebyl. Většinou stojí před volební místností už před začátkem voleb fronta lidí. Dnes nic. Voliči se začali postupně trousit tak čtvrt hodiny po zahájení,“ uvedla zapisovatelka jednoho z berounských okrsků v prostorách obchodní akademie Petra Lišková. Podobná situace byla i v ostatních okrscích.

V Berouně o 21 křesel v zastupitelstvu bojuje celkem sedm stran a hnutí. Jejich lídři s velkým napětím a i nervozitou čekají, kolik hlasů od voličů dostanou. Ve volebních štábech se už spekuluje i o tom, kdo bude příštím starostou Berouna. Jak ale někteří voliči přiznali, měli s výběrem jednadvaceti kandidátů problém.

„Nevolila jsem stranu. Křížkovala jsem kandidáty. Ale jednadvacet jsem jich nevybrala. Nedala jsem jich dohromady ani deset,“ poznamenala Veronika Holá. Jiní měli volbu jednoduchou. Volili stranu. „Svůj hlas jsem dala mé klasické straně,“ poznamenala Ivana Smělá.

Na poklidný chod voleb v Berouně dohlížela městská policie, která obcházela jednotlivé volební okrsky. „Děláme to tak při každých volbách,“ poznamenali strážníci.

Malý zájem o komunální volby projevili v prvních hodinách i voliči v Králově Dvoře, ve Zdicích, Kublově i Svaté. Stejně jako v Berouně se do volebních místností postupně trousili jednotlivci.

Ani v Trubíně, kde se kromě volby členů do obecního zastupitelstva konalo i referendum o připojení ke Královu Dvoru, nebyla v pátek účast voličů nijak výrazná. V 16 hodin byla v hlavním volebním štábu v Berouně spočítána průměrná volební účast pro Beroun osm procent a pro obce deset procent.

Jednoduché rozhodování mají obyvatelé obce Korno, Měňan i Nenačovic, Nesvačil, Hředlí a několika dalších obcí. Zde mohli výsledky voleb vyhlásit už předem. V těchto obcích si lidé vybírají jen z jediné kandidátky. Výsledek voleb je tak už vlastně předem jasný.