„To ohniště jsme postavili už minulý rok na sklonku léta, na něj jsme dostali deset tisíc korun v rámci mikrograntu Vraťme život do ulic od Nadace Via a České spořitelny,“ říká koordinátor projektu Parku Na Paloučku Jakub Smejkal. To spolku tehdy stačilo na realizaci ohniště a uspořádání malé sousedské slavnosti.

Tentokrát se členové Berounské zeleně vrhli mimo jiné i do stavby posezení kolem ohniště, na které se podle plánu chystali letos na jaře. „Shodou okolností jsme u té stejné nadace uspěli a získali plnou výši dotace v rámci grantu, Dokážeme víc, a dostali dalších sto tisíc korun, které jsme z části použili na stavbu tohoto posezení,“ podotkl Smejkal.

Dodal, že peníze poslouží i na letošní plánované brigády a workshopy a zrovna probíhající přípravu trvalkových záhonů, jež vznikají kousek od ohniště.

Pomoct s ohništěm přišli i brigádníci, kteří například pomohli s kopáním základů či zděním. „Desky na lavičky a topolové kmeny na stolek a sedátka jsme dostali a cihly byly recyklované ze zbouraného chlívku. Ten den jsme stihli i vyzdít základ na ohradu, kde se bude skladovat dřevo,“ upřesnil Smejkal a dodal, že se uvažuje i nad stříškou ohrady, která by chytala dešťovou vodu. Ta by se například dala na konci dne použít k uhašení ohně.

Jakub Smejkal potvrdil, že je ohniště nyní veřejně přístupné, kam si lidé mohou zajít opéct buřta. Navíc se na místě na podzim podle pečlivě navrženého plánu vysadí stromy, které za čas, až povyrostou, poskytnou při grilování a opékání příjemné soukromí a hlukově odstíní ohniště od okolní zástavby.

Protože se veřejný park nachází na soukromém pozemku, který patří Židovské obci, spolek prosí všechny návštěvníky, aby se respektovali navzájem a všechny odpadky, které vyprodukují, si z místa odnesli. „Za to budeme moc rádi, protože není povinností města zde uklízet. Ohniště je pro všechny, udržujme si jej tedy hezké a uklizené,“ podotkl Smejkal.