Program Podnikavá třída nejdříve dětem přiblíží koloběh peněz, poté si žáci založí vlastní virtuální firmu, kterou se s pomocí vlastních produktů pokusí dostat do zisku. Žáci pátých tříd ze ZŠ Preislerova na projektu pracovali zhruba půl roku a každá třída si založila vlastní firmu.

„V případě 5. C to byla například Golden Apple a děti si schválily i vlastní logo. Ustanovili jsme si v tajném hlasováním finančního ředitele, marketingového poradce a účetního. Ostatní žáci byli zaměstnanci firmy,“ popsala třídní učitelka a metodička primární prevence Jana Šopejstalová.

Školní virtuální firma Golden Apple poté od České spořitelny dostala bezúroční finanční úvěr tří tisíc korun. Ten byl investován na materiál potřebný k výrobě a samotnou propagaci výrobků.

„Koupily se například rámečky na obrázky, které děti nakreslily, trička, na něž namalovaly vymyšlené vzory, dále pak zažehlovací korálky či barvy na barvení kamínků. Na připraveném e-shopu si posléze mohli většinou rodiče jednotlivé výrobky zamluvit. Ten děti dokázaly podle předlohy rozběhnout sami,“ přiblížila pedagožka.

Cílem bylo na úvěr nejen vydělat, ale ideálně dosáhnout i zisku. A mladí podnikatelé nakonec uspěli. Velký prodejní den se odehrál v pondělí 20. června na dvorku školy. Děti vydělaly 5600 korun. Ze zisku si dopřály návštěvu aquaparku a kina.