„Většina exponátů, které tu můžete vidět, pochází od umělců z regionu. Některé jsou z depozitáře,“ říká průvodkyně muzea Alena Merelová. Mezi exponáty je také betlém, který vyrobily děti ze základní školy Hudlice.

K vidění je i oblíbený betlém právě z dílny ilustrátora Josefa Weniga. Jeho pravděpodobně nejrozšířenějším národním kouskem se staly Pražské jesličky, jež se v roce 1911 poprvé objevily pod nakladatelstvím Storch a syn. V expozici hořovického muzea je vystaveno 32 postaviček z jiného betlému, který byl vyroben v 30. letech minulého století a je kopií původního betlému z roku 1916.

Andělská cesta na ZŠ Wágnerka
PODÍVEJTE SE: Děti se na základní škole Wágnerka vydaly na Andělskou cestu

„Tento betlém už bohužel není úplný, chybí zde chaloupka, kometa a v pozadí zasněžené panorama s vesnicí a kostelem. Ale existuje jich řada, které kompletní jsou. Sama si jako dítě pamatuji, že je měli lidé často doma,“ dodala průvodkyně.

Mezi další zajímavé kousky patří například betlém v kokosovém ořechu.

Výstava je doplněna pohlednicemi, textovými panely o historii a videem o betlémářské tradici. Brány muzea budou otevřeny od desíti do čtyř hodin o adventních víkendech a vánočních prázdninách.