První adventní víkend si lidé mohli užít v areálu nižborské sklárny Rückl. Letos šlo už o třetí ročník takzvaného sousedského setkání, které ale nebylo pouze pro místní, ale pro všechny zájemce. Sobotní večer nabídl menší vánoční trhy a soutěž pro děti, které se mohly vydat na vánoční stezku, kde na stanovištích plnily zábavné úkoly.

Velké lákadlo čekalo uvnitř výrobní haly, kde měli lidé příležitost vyfouknout si s asistencí ochotných sklářů vlastní ozdobu. „Po vychladnutí si ji u nás mohou vyzvednout, případně ji doručíme i do Prahy do našich výdejních míst,“ uvedla Klára Maličovská, manažerka online marketingu společnosti Rückl.

Na berounském náměstí rozsvítili vánoční strom a zahájili advent.
Kolotoč, pohádka i koncert. Plné náměstí v Berouně si užilo zahájení adventu

Ředitel podniku Jiří Trtík vysvětlil, že k foukání ozdob pro veřejnost byla zvolena technika hutního tvarování skla. „Klasická vánoční ozdoba, jak ji známe, vzniká sklofoukací technologií ze skleněných trubek. V našem případě nabízíme výrobu klasickou hutní technologií. Výsledná koule je tak sice trochu těžší, ale zase pevnější,“ přiblížil ředitel. Cílem akce je dát zájemcům příležitost odnést si ze sklárny suvenýr, na jehož výrobě se mohli sami podílet.

Trtíka mile překvapilo, jak velkému zájmu veřejnosti se sobotní podvečer těšil. Ve sklárně nyní zvažují, že by nabídli do Vánoc ještě jeden takový den pro zájemce, na které se nedostalo. „Termín zveřejníme na našich webových stránkách a vznikne i facebooková událost,“ doplnila Maličovská.

Ze zahájení adventu v zámeckém areálu v Králově Dvoře.
V Králově Dvoře oslavili začátek adventu soutěžemi a divadelním představením

Doprovodný program, který v sobotu vyvrcholil rozsvícením vánočního stromku, organizoval divadelní spolek U nás.