Statek zasazený uprostřed velké zahrady sousedící s liběšickou hasičskou zbrojnicí je každý rok obsypaný květinami. Hana pěstuje jarní tulipány, muškáty v koflících na každém parapetu a další letničky v závěsných květináčích se houpou na řetězech pod střechou. Vší rozkvetlé nádheře kraluje obří růžovofialová azalka na skalce, na kterou je zahradnice náležitě pyšná. Zasadila ji krátce na to, co před třiceti lety odešla do důchodu.

Slavnostní zahájení lázeňské sezony 2022 v Mariánských Lázních.
OBRAZEM: Krásné kostýmy i žehnání pramenům. Sezona v Mariánských Lázních začala

"Vypěstuju ledacos, moc ráda se o zahradu starám. Ale proti našemu sousedovi jsem ještě amatér. Ten i kdyby zasadil motyku, zazelená se mu," říká Hana, která celý život strávila na Jičínsku a místní si ji ještě pamatují z dob působení v řeznictví nebo když kdysi vedla kultovní hospodu Veselka.

Pomáhají i děti 

Ve svých pětaosmdesáti letech se už zahradničení nemůže věnovat naplno. Před několika lety skončila po vážném úrazu se sešroubovaným ramenem a proto je pro Hanu fyzická práce a časté ohýbání u záhonů komplikované. "Hodně práce obstará můj skvělý manžel Svatopluk, jezdí nám pomáhat také děti. Kluci mi pomohli zasadit zeleninu a jahody do kýblů, takže když je potřebuju obdělat, zvednou mi je výš, abych se nemusela ohýbat," pochvaluje si Hana vynalézavost svých blízkých.

Andrea Stejskalová jako první žena v ČR uběhla sama celý Vltava run, tedy 360 kilometrů
Jako první Češka uběhla Vltava Run. Žena sama překonala 360 kilometrů

Svatopluk, se kterým na statku v Liběšicích žije, je její třetí manžel a Hana si jej nemůže vynachválit. "Je vážně skvělý, moc mi pomáhá. Měli jsme hezký život, hodně jsme cestovali, líbilo se nám třeba ve Španělsku. Moc jsme se těšili na důchod, že si ho užijeme, ale zdraví už nás trochu trápí," říká Hana Machatá spokojeně.

Na svou obří krásku je náležitě pyšná a i přes těžkosti si ji hýčká nadále. "Jednou to tu po nás převezmou děti, ale zatím děláme, co můžeme. Moc se mi na světě líbí," dodává stále vitální důchodkyně.