Máme pro vás tip na výlet, na kterém se zaručeně nebude nudit ani tatínek. Zveme vás totiž do Všeradic. Zde můžete navštívit Zámecký dvůr a strávit zde příjemný den. A co vás čeká? Určitě si nenechte ujít návštěvu muzea Magdaleny Dobromily Rettigové, která se ve Všeradicích narodila. A právě pány potěší ochutnávka pěnivého moku z místního pivovaru.

Nový pivovar
Ve Všeradicích v zámeckém pivovaru s hostincem U Paní Magdaleny můžete ochutnat několik druhů piva Všerad, světlou i tmavou třináctku, světlou čtrnáctku a polotmavý 11 stupňový ležák. „Piva vaříme dekokčním způsobem s následnou technologií spodního kvašení, které je náročné na čas a energii, ale dodává pivu plnější chlebnatou chuť, zkrátka vaříme a chceme vařit klasická dobrá česká piva " říká sládek Jiří Diviš. Od května tohoto roku se zde vaří tento mok také pod dohledem zkušeného sládka z Broum Martina Matušky, který je i garantem kvality. K výrobě se používá chutná voda z vlastních studní, které jsou napájeny prameny z blízké krasové oblasti.

Všeradický pivovar má kapacitu 500 hl ročně a plánuje se stáčení zatím do plastových lahví, ale do budoucna i lahví skleněných. V nejbližší době bude zahájeno také stáčení do sudů o objemech 15, 30 a 50 litrů.

A trochu historie
Název obce Všeradice je pravděpodobně odvozeninou vlastního jména Všerad; pod tímto názvem je obec uváděna již ve 13. století, kdy zčásti náležela Oldřichu Zajícovi z Valdeka, známému šlechtici tehdy přemyslovských Čech. Ten zdejší poplužní dvůr daroval klášteru ve Svaté Dobrotivé, který sám roku 1262 založil.

Tvrz zde byla již ve 14. století kolem roku 1615 byla přestavěna na jednopatrový zámeček. Roku 1840 se Všeradice dostaly s Osovem jako dědictví do držení orlické větve až do 1. pozemkové reformy. V jejím rámci bylo roku 1924 šest ze sedmi dvorů osovského velkostatku zabráno a rozparcelováno nebo přeměněno ve zbytkové statky. Tento osud stihl také všeradický dvůr, jeho budovy byly odprodány tzv. sociálnímu družstvu Sociálně – demokratické strany a pozemky byly rozparcelovány malozemědělcům. Roku 1930 koupil všeradický zámek s dvorem Herman, který nechal zámeckou budovu rozsáhle přestavět a zmodernizovat. Roku 1948 byl zámek s dvorem zestátněn a převeden do správy Státního statku Lochovice. Roku 1968 byla na průčelí budovy vedle vchodu osazena deska, připomínající že se zde roku 1785 narodila autorka „České kuchařky" Magdalena Dobromila Rettigová.

Nový život zámku přinesl rok 2008, kdy zámek odkoupil Bohumil Stibal majitel společnosti Some Všeradice a začal s komplexní rekonstrukcí. „Byl to takový danajský dar, chtěli jsme odkoupit hospodářské budovy k výrobě, ale majitelka si přála prodat zámek celý. Zámek je památkově chráněný, tedy nezbylo nic jiného než zde vymyslet jiný druh podnikání," řekl Bohumil Stibal.

Nyní v prostorách Všeradického zámku je prostorná restaurace s pivovarem a nádherná galerie.

Nenechte si ujít
Už začátkem srpna se ve Všeradicích uskuteční výstava obrazů výtvarnice Věry Müllerové. Vernisáž se bude konat ve všeradické galerii M.D.Rettigové od 1.srpna 2013 v 17 hodin. Úvodního slova se ujme režisérka, spisovatelka a scénáristka Pavla Petráková Slancová.

Hned dva dny poté můžete vyrazit do Všeradic znovu. Muzikál Postřižiny, který uvede divadelní soubor složený z profesionálů i poberounských ochotníků 3. srpna ve Všeradicích, vzdává hold pivu a krásným vlasům paní sládkové.

V původním muzikálu, který se bude odehrávat od 20:00 ve zrekonstruovaném stylovém Zámeckém dvoře, excelují Jan Rosák, Pavel Vítek, Lumír Olšovský, Petr Jančařík. A s nimi poberounští ochotníci.