Deník oslovil praktické lékaře a lékařky v regionu, aby zjistil jejich stanoviska a zda mají lidé zájem. Řada z nich se omluvila, že na dotazy nemohou odpovědět z důvodů obrovského vytížení s covid pacienty.

Praktickému lékaři pro dospělé Janu Hájkovi z králodvorské ordinace na poliklinice Zdraví se čas povedlo najít. U jeho pacientů zájem zaznamenávají. Začali tam tedy připravovat registraci v rámci modulu Očkování, který je součástí Informačního systému infekčních nemocí (ISIN OČKO). „Máme zájem se očkování zúčastnit. Připravuji tedy registraci mého zdravotnického zařízení do tohoto systému,“ podotkl Jan Hájek.

I přesto, že zájem o očkování z řad pacientů v jeho ordinaci registruje, ještě se nepodařilo získat potřebný minimální počet zájemců, aby mohly být ordinaci přiděleny očkovací látky. „Abys-te mohli očkovat, potřebujete dosáhnout minimálního limitu, kterým je sto dávek v deseti ampulích – jedna dávka na pacienta a s odstupem času dávka druhá,“ vysvětluje Hájek a dodává, že bude moct očkovat pouze své registrované pacienty.

Ještě stále také nemají dostatek informací k uchovávání vakcín. „Bohužel zatím nemám žádnou věrohodnou informaci, za jakých podmínek má probíhat uskladnění vak-cín. Pravděpodobně to bude podle konkrétního typu. V tuto chvíli ale nevím, jakou vakcínu dostaneme a kdy,“ vysvětluje Hájek. Navíc mu vadí, že neodstane žádné potvrzené datum dodání očkovacích látek. „Budu prostě slepě čekat na příděl,“ dodal.

V ordinaci prozatím nic moc nevědí ani o expiraci vakcín a jak dlouho po prvním nabodnutí ampule je možno vakcínu použít. „Například také ještě nevím, co budu dělat, když se nedostaví všichni objednaní, což je u pacientů ve věku 80+ a 70+ velmi pravděpodobné,“ uzavírá králodvorský praktický lékař Jan Hájek.

Chvilku na dotazy našla i doktorka Barbora Darebná z berounské ordinace všeobecného lékařství, která momentálně prakticky neřeší nic jiného než covid pacienty. „Zájem o očkování je enormní, pacienti se ptají xkrát denně, což je opravdu únavné,“ popsala situaci Darebná.

Zároveň si berounská lékařka myslí, že očkovat v rámci ordinací praktických lékařů je dobrý nápad. „Máme jako praktičtí lékaři s očkováním výborné zkušenosti. Z mého pohledu se očkováním, které by jinak mohlo proběhnout takto v terénu, zbytečně zatěžují nemocnice. Navíc v situaci, kdy nemocnice jsou přeplněné pacienty s Covid-19 a personál je unavený a vyčerpaný,“ vysvětluje Darebná.

Momentálně to podle dostupných informací navíc vypadá tak, že pacienti, kteří se zaregistrují u svého praktické lékaře, se již nebudou moct registrovat v centrálních registrech, kde by se, za určitých podmínek, mohli dočkat očkování dříve.