Rakovinou děložního čípku ročně onemocní v České republice více než 1000 žen a přibližně 600 z nich na toto onemocnění umírá. Přesto je podle berounského gynekologa Vladimíra Mulače o očkování proti této nemoci stále malý zájem, který odpovídá minimální informovanosti.

Jedna dávka stojí jako dvě nádrže benzinu

„Většina o vakcíně cosi slyšela, ale převládá celkový pocit, že je drahá. Pokud totiž ve vašem okolí někdo na karcinom tohoto typu nezemře, nebo alespoň není léčen, pak jsou zdánlivě daleko důležitější věci. Například dvě nádrže benzinu. To je totiž cena za jednu ze tří dávek vakcíny, tedy 3500 korun. Celková cena za všechny tři dávky je 11 000 korun

s tím, že některé pojišťovny na vakcinaci přispívají v rámci svých preventivních programů částkou do 2000 korun,“ sdělil Vladimír Mulač, který začal ve své ordinaci s touto vakcinací již v prosinci loňského roku, kdy je vakcína celosvětově k dispozici.

Průlom v boji proti tomuto typu rakoviny přinesla americká firma, která na trh uvedla vakcínu Silgard. S tou lze předejít vzniku zhoubných nádorů děložního hrdla, nádorů zevních pohlavních orgánů a nádorů poševní sliznice. Podle Vladimíra Mulače jde opravdu o obrovský pokrok, protože tato onemocnění představují třetí nejčastější příčinu úmrtí žen.

Ideální věk na očkování je do patnácti let

Tyto zhoubné nádory způsobují tak zvané HPV viry, o kterých infikovaná žena vůbec neví, protože infekce probíhá zcela bez příznaků. Těmito viry se během života nakazí každá druhá žena, a protože se přenáší především pohlavním stykem, ideální věk pro podání vakcíny je mezi 9 a 15 rokem. Doporučený věk na očkování je však až do věku 26 let. Podle Vladimíra Mulače je ale možné očkovat i starší ženy. „Žena požadující aplikaci vakcíny by však neměla mít na děložním hrdle známky infekce HPV viry, což lze zjistit například cytologickým stěrem. Účinnost vakcíny je pak prakticky stejná jako například proti tetanu, neštovicím, spalničkám či zarděnkám,“ doplnil Mulač.

S tím souhlasí i další berounský gynekolog Vladimír Fuchs, který má se zájmem pacientek podobné zkušenosti. „S vakcinací jsem začal zhruba v únoru a od té doby této možnosti využilo 20 až 25 pacientek. Osobně si myslím, že by jich mohlo být více, ale podle mě je to jen otázka času,“ uvedl Vladimír Fuchs. „Ženy začínají být přeci jen více informovány, média se o očkování zajímají, a tak se této příležitosti nevyužívá jen proto, že je to nezvyk. Za čas bude očkování proti rakovině děložního čípku jistě běžnou záležitostí,“ sdělil Vladimír Fuchs, který připouští, že svou roli hraje i vyšší částka, kterou musí pacientky za vakcínu zaplatit.

Fakta o vakcíně

  • Vakcínu Silgard proti rakovině děložního čípku uvedla na trh americká firma Merck Sharp a Dohme.
  • Na českém trhu je k dostání od prosince loňského roku.
  • Ideální věk pro podání vakcíny je doba mezi 9 a 15 rokem.
  • Celková cena za všechny tři dávky je 11 000 korun.
  • Více informací na adrese www.gynekologie.com