Lékařům stále chybí vakcína proti dětské obrně. Tentokrát za to může obal, který je bez českého textu, a proto se tato vakcína nemůže distribuovat. Musí se tedy počkat, až zhruba sto tisíc dávek dostane nový přebal. Kvůli dalšímu zpoždění však hrozí, že všechny děti nestihnout být letošní rok očkovány. Co na to dětští lékaři na Berounsku?

Vakcína je slíbená na jaro

„Jak to bude letošní rok s distribucí vakcíny proti dětské obrně ještě přesně nevíme. Každopádně ji máme slíbenou na jaro příštího roku. V tuto dobu budeme kvůli zpoždění očkovat více dětí než obvykle. Dá se říct, že vlastně dva ročníky,“ uvedl praktický lékař pro děti a dorost Vladimír Kasl, který v nedostatku vakcíny však nevidí velký problém.

Epidemie dětské obrny nehrozí

„Nebezpečí epidemie určitě nehrozí, protože dětská obrna se ve světě již prakticky nevyskytuje. Pravděpodobnost onemocnění je u nás tedy minimální,“ ujistil Kasl, podle kterého se celkově jedná spíše o organizační problém.

„Očkování proti dětské obrně je jedním z nejstarších očkování. Původně se dětem dávaly kapičky, ale ty měly několik negativních aspektů, takže se přešlo na modernější injekční formu, která u nás stála vždy přes sto korun,“ dodal Vladimír Kasl.

Lidé se lékařů ptají každý den

Přesto, že epidemie nehrozí, lidem zpoždění vakcíny vadí, což pociťují právě dětští lékaři. „Každý den se lidé ptají, jestli už můžeme očkovat proti dětské obrně a my jim pořád říkáme, že by vakcína měla již brzy dorazit. Je to samozřejmě nepříjemná situace, která narušuje koloběh očkování,“ řekla praktická lékařka pro děti a dorost Věra Kolářová.

Stejně situaci pociťuje i praktická lékařka Magdaléna Mašatová. „Lidé mají o tyto vakcíny velký zájem a často se na ně ptají. Dříve se očkovaly jen třináctileté děti, ale letos se podle zákona měly očkovat i jedenáctileté, což je teď nemyslitelné,“ sdělila.