Hořovice/ V Hořovické nemocnici bude tento rok překonána hranice deseti tisíc odběrů krve. „V kartotéce máme na čtyři tisíce dárců. Za měsíc odejmeme v průměru 800 dávek. I tak je zásob krve stále málo. V poslední době je hodně dopravních nehod, ale i porodů, kdy transfuze taky potřebujeme,“ upozorňuje vrchní sestra transfuzní stanice Jana Šrámková.

V souvislosti s nedávnou železniční nehodou na Novojičínsku vrchní sestra ujišťuje, že spolupráce s pravidelnými dárci funguje i v nenadálých situacích.

V případě nedostatku zásob dárci chodí na telefonické vyzvání. „Máme spoustu dobrovolníků z Hořovic, Komárova a dalších okolních obcí, ale i z Chýňavy nebo z Berouna. Za celou mou praxi se nám stalo pouze dvakrát, že dárce po telefonické výzvě odmítl odběr,“ pochvaluje si Jana Šrámková.

Ovšem to neznamená, že krve je dostatek, proto vyzývá všechny ochotné dárce, aby reagovali na pozvánky, případně se objednali po telefonu na transfuzním oddělení.

Pravidelní návštěvníci jsou vítáni. Spousta z nich má za sebou desítky odběrů. Vrchní sestra jde sama všem příkladem. Krev darovala již dvaasedmdesátkrát.

Jaké mají lidi pro dobrovolné dárcovství důvody? Lenka Chánová chodí na odběry dva a půl roku, zatím dala krev dvanáctkrát. Prý chtěla jen zkusit jaké to je. „Mám dobrý pocit, že mohu pomoci,“ dodává. Další pravidelný dárce, Stanislav Krahorsch, který má za sebou přes 40 odběrů měl k prvním návštěvám stanice jiné důvody: „Sestra byla nemocná, musela na transplantaci ledviny, od té doby chodím pravidelně.“

V nemocnici se těší na další dobrovolníky. Do konce září je pravidelný režim odběrů od pondělka do čtvrtka, se školním rokem se bude odnímat krev i v pátek.