Takové dotazy položil na čtvrtečním jednání zastupitelů města Hořovice zastupitel Jan Skopeček (ODS). „Četl jsem inzerát na výběrové řízení na tajemníka města. Díky tomu, že jsem zasedal v radě a s tajemníkem Ladislavem Kazdou jsem byl v kontaktu, považuji ho za profesionála, který přežil řadu politických reprezentací. A to ať to byla ODS, ČSSD, nebo kdokoliv jiný. Protože vím, že Ladislav Kazda má několik let do důchodu, na začátku volebního období jsme se s ním bavili o tom, zda má chuť pokračovat jako tajemník. Neříkal nic o tom, že bych chtěl skončit," upozornil zastupitel Jan Skopeček.

Formální záležitost?

Zastupitel Jan Skopeček se také zeptal, proč je nyní tlak na to, aby Ladislav Kazda z tohoto postu odešel a zda je pravda, že už je na tento post vybraná konkrétní osoba, která má být se starostou Jiřím Peřinou přátelsky spojená. „Není výběrové řízení jen formální záležitost?" pokračoval ve svých dotazech Jan Skopeček. Navíc upozornil, že nemá nic proti osobě, o které se hovoří, že by měla tajemníka Ladislava Kazdu nahradit.

K dotazům se vyjádřil starosta města Hořovice Jiří Peřina. „Proti Ladislavovi Kazdovi lidsky nic nemám. My jsme se dohodli. Čili odchází na dohodu a je to jeho právo. Já jsem se s ním dohodl, že se víc komentovat nebude. Jestli chce on, má na to právo," konstatoval starosta Jiří Peřina s tím, že výběrové řízení je vypsáno a proběhne. „Komise bude podle platných předpisů složená z rady a tří úředníků. Kdo vzejde z výběrového řízení, nechci předjímat," pokračoval starosta Hořovic Jiří Peřina.

Zastupitel Jan Skopeček na tato slova reagoval: „Současný tajemník má několik měsíců do odchodu do důchodu. Každý si může udělat obrázek o tom, jak svobodně, dobrovolně a bez nátlaku může člověk odcházet z tak prestižního místa. To už nechávám na posouzení každého z vás."

Zajímavější pozice

Starosta Jiří Peřina připustil, že tajemník Ladislav Kazda mohl určitý tlak pocítit. Zmínil ale také možnost zajímavějšího povolání. „Ladislav Kazda odchází ze své vlastní vůle, na základě dohody," sdělil Jiří Peřina s tím, že se domnívá, že současný tajemník má možnost nového zaměstnání, které může být zajímavější, než pozice tajemníka. „Bránit mu nebudu. Je to jeho vůle," doplnil Jiří Peřina a připomněl, že vše probíhá na základě dohody, kterou tajemník předložil a starosta ji podepsal.

Jiří Peřina nemá pocit, že by byl na tajemníka vyvíjený nějaký tlak. Zároveň však připouští, že tajemník mohl tlak pociťovat. „Samozřejmě chci, aby město fungovalo jinak. Bez městského úřadu to nejde," uzavřel Jiří Peřina s tím, že celou situaci vnímá především tak, že tajemník odchází za lepším zaměstnáním.

Prostor k vyjádření dostal i tajemník Městského úřadu Hořovice Ladislav Kazda. Této možnosti však nevyužil.