Napětí, očekávání i obavy, jestli nezapomenu text. Takové pocity prožívali kluci a holky od první až do poslední lavice. „Básničku umíš, to zvládneš," uklidňovala jedna dívka druhou. Další přemýšleli o tom, jak se dnes asi umístí.

Hned při zahájení okresního kola recitační soutěže všechny podpořila herečka divadla Minor Kateřina Tichá. „Je to jako s krasobruslením. Můžete spadnout, ale pak se zvednete a jedete dál. Nakonec můžete i vyhrát," uvedla Kateřina Tichá, která se na recitační soutěži už poněkolikáté ujala role předsedkyně poroty.

Svižné tempo
V dalších minutách nabrala soutěž svižné tempo. Porotě a všem posluchačům v hledišti se představili nejprve zástupci nejmladší kategorie. Jejich výkon hodnotila porota, která vybrala z každé kategorie nejlepší recitátory. To však nebylo jediné ocenění.

Slovo dostali i diváci. Každý z nich mohl hlasovat pro svého favorita. Ten získal cenu za nejkrásnější básničku. Děti, rozdělené do čtyř věkových kategorií, přednášely až do dvanácti hodin. Oceněním pro soutěžící byl jistě i potlesk diváků, který sílil podle kvality přednesu.

Okresní kolo soutěže dětských recitátorů se v Lochovicích konalo již podeváté. Podle ředitelky základní školy Ivany Eklové počet soutěžících stále stoupá. Zástupci školy uvažují o tom, zda bude pro příští ročník lepší soutěž rozdělit do dvou dnů, nebo ji přesunout například do většího sálu v obci.

Velký počet soutěžících ale pořadatelskou školu nezaskočil. Mezi jednotlivými koly byly vyhlášené výsledky předchozí kategorie a rozdané diplomy a ceny. „Měli jste soutěž opět velmi dobře připravenou. Nejlepší na tom je, že každý soutěžící byl odměněný," prohlásila na adresu pořadatelů jedna z učitelek, která doprovázela své žáky.

A měla pravdu, pořadatelé měli odměnu pro všechny děti. Každý tak mohl odcházet s pocitem, že jeho snažení nebylo marné a třeba se do lochovické školy vrátí i v příštím roce. To už se zde bude konat jubilejní desátý ročník soutěže dětských recitátorů.

V letošním okresním kole se opět představili školáci z Hořovic, Žebráku, Litně, Osova, Zdic, Lochovic a Hostomic. Nově se na soutěž vydali zástupci cerhovické a zaječovské základní školy. Vítězové okresních kol se sejdou 22. dubna v krajském kole této soutěžní přehlídky dětských sólových recitátorů, a to v Kolíně.