Mnozí obyvatelé Hořovic se netají svým rozhořčením a proti nepořádku ve svém okolí se bouří. Na úklid města spojený s údržbou zeleně vyčleňuje rada ročně z rozpočtu kolem pěti milionů korun. Lidé si ale myslí, že tyto finanční prostředky se na vzhledu a čistotě Hořovic zatím nijak neprojevily. „Pokud bych měla možnost něco ve městě změnit, pak bych se rozhodně zaměřila na zajištění řádného úklidu.

Odpadky a nepořádek se povalují všude, kam se podíváte,“ líčí rozhořčeně Marcela Kratinová. „Uklízet by se nemělo pouze v centru města, ale i v jeho okrajových částech,“ připojuje se Martin Peška, který se dokonce obává vyjít s malým synem i na místa vyhrazená právě dětem. „Třeba psí výkaly jsou naprosto všudypřítomné. Osobně jsem byl svědkem toho, že chovatel nechal svého psa vykonat potřebu přímo na dětském pískovišti,“ bezradně krčí rameny otec.

Potíže se společností Komunální služby Hořovice, která má pro město zajišťovat služby spojené s úklidem veřejných ploch, vedení města nijak nezastírá. Dokonce doposud nebyly s touto firmou, kterou radní před lety prodali do soukromého vlastnictví, podepsány dodatky ke smlouvám. „Samozřejmě si uvědomuji závažnost situace a nepořádek mi vadí, ale na druhou stranu se domnívám, že intenzivní jednání s dodavatelskou službou již přinesla jistá zlepšení,“ konstatuje starosta Hořovic Luboš Čížek.

Problém je prý již ve formulaci smlouvy jako takové. „Ta je založena na naprosto nesmyslném mechanismu,“ připouští starosta. Rada ale podle něho prozatím nedošla k žádnému alternativnímu způsobu řešení. Prozatím se situace řeší takříkajíc z měsíce na měsíc. „Myslím si, že jistá míra nejistoty dodavateli vůbec neuškodí,“ podotýká starosta.