Italské hnutí bojující proti rozšíření americké základny ve města Vicenza nabízí spolupráci starostům na Podbrdsku kvůli zamýšlené výstavbě radaru ve vojenském újezdu.

Zítra se kvůli tomu má konat v Praze tisková konference. Starostové se dohodnou na dalším postupu. Italové chtějí navštívit Brdy a sami nabízejí Čechům cestu do Vicenzi, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak žijí lidé v oblasti, kde už je americká základna.

„Píšeme vám jménem hnutí, které se zrodilo k boji proti postavení nové základny v italském městě Vicenza. Jak možná již víte, i v našem městě má americká administrativa v úmyslu postavit novou základnu svých vojsk. Měla by být největší základnou výsadkových vojsk v Evropě vůbec a jednotky v ní umístěné by měly sloužit jako ,,diamantový hrot“ v konfliktech na Blízkém a Středním východě, v Iráku, v Afghánistánu i v případné válce proti Íránu,“ píše se v dopise, který mimo jiných dostal starosta Rožmitálu, Trokavce nebo Jinec.

„Vicenza se vzbouřila proti takovýmto plánům. Odmítá se stát součástí starých i nových konfliktů, přinést si válku do vlastních domovů a podřídit se diktátům vlád USA a Itálie. Město se ale bouří také proto, že postavení základny Dal Molin by znamenalo mít jedno z nejdůležitějších vojenských letišť na kontinentě jen 1,5 kilometru od středu města. Znamenalo by to ,,zabít“ několik kilometrů čtverečních prostoru, který je nyní otevřený všem občanům, ba i nejdůležitější zásobárnu vody celého okresu. Děje se to v době, kdy v Itálii statisíce lidí podepisují petici, aby voda zůstala společným majetkem a bezplatným právem. Samozřejmě bereme v potaz i bezpečnostní rizika, jak ze strany ozbrojených odpůrců USA, tak ze strany vojáků USA,“ pokračuje v dopise mluvčí italské iniciativy Olol Jackson.

Spolupráci s Italy se nebrání starosta Jinec Jan Hála: „Na páteční schůzce starostů dohodneme další postup. Italové chtějí přijet k nám, aby viděli, jakými způsoby bojujeme proti umístění radaru v Brdech my,“ řekl starosta.

Ve spojení s Italy je i česká iniciativa Ne základnám. Podle Jana Majíčka z iniciativy by bylo rozhodně zajímavé využít nabídky Italů a přijet do Vicenzi a poznat život obyvatel poblíž americké základny. Iniciativa také plánuje další ze svých aktivit zaměřených proti základně v Brdech formou hudebního festivalu na hradě Točník 8. září. Kromě hudby budou pro návštěvníky k dispozici projekce a stánky, které se budou věnovat problematice základen.

Před časem kontaktoval starosty podbrdských obcí starosta japonské Hirošimy. Obcím nabídl členství v mezinárodní organizaci s názvem Starostové pro mír. „Vstup do společenství pochopitelně zvažujeme. Již jsem do Japonska psal a potvrdil zájem o členství,“ řekl starosta Trokavce Jan Neoral.