VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolí památek je plné odpadků i lidských výkalů

Berounsko – Hrad Točník a Žebrák je turisty hojně navštěvovanou památkou. V posledních letech musí jeho správa řešit neobvyklý problém. V okolí hradu zůstávají v rostlinných porostech a keřích lidské výměšky, které po sobě návštěvníci hradu neuklízí. Zejména po festivalu Hrady.cz, který každý rok navštíví tisíce lidí, byla situace s nepořádkem v okolí hradu Točník vážná.

30.7.2018
SDÍLEJ:

Krásné počasí a tradiční akce k zahájení nové sezony přilákala v sobotu na hrad Točník stovky lidí.Foto: Deník/Romana Šimková

„Po akcích sice nastupuje úklidová služba pověřená organizátory, ti ale uklízí všechno kromě výměšků a toaletních potřeb,“ uvedl kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek s tím, že množství odpadu tohoto druhu bývá po festivalu v okolí opravdu velké. Úklid nepořádku tohoto druhu tak zůstává na hradním personálu. „Problém je, že většina toaletních potřeb obsahuje plast a ten v přírodě zmizí až za roky,“ podotkl Petr Zemánek.

Dle jeho slov si na nepořádek v okolí hradu stěžují i jeho běžní návštěvníci a situace se rok od roku zhoršuje. „Dříve lidé na toaletu také chodili do přírody, ale nezůstával po nich nepořádek v krajině. Teď je v podstatě všude, kamkoliv člověk přijde,“ poznamenal Petr Zemánek.

Po cestě na hrad Točník se navíc v určitých úsecích pravidelně vyskytují i odpadky. „Po stezce na hrad jsou místa, kde zastavují maminky s dětmi a na těch místech se pravidelně nacházejí láhve od pití. Pak jsou tu určitá místa, kde se vyskytují obaly od sladkostí. Jsou to vyloženě úseky, kde se tyto druhy odpadků objevují pravidelně,“ sdělil kastelán hradu a dodal, že občas dochází k mechanickému poškozování hradu a informačních tabulí, které bývají pomalované a posprejované.

Pro zámek v Hořovicích nejsou odpadky v areálu zásadním problémem. Správu hradu trápí neukáznění kuřáci. Pravidelně zde hoří odpadkové koše. I přes zákaz kouření, který platí v celém zámeckém parku, lidé kouří a nedopalky házejí do odpadkových košů přímo před vchodem do zámku. „Koše pravidelně doutnají a hlavně zapáchají. V celém areálu platí zákaz kouření, proto popelníky nemáme. Přestože v areálu chodí ostraha, která podobným věcem z velké části zabraňuje, nedokáže uhlídat každého návštěvníka,“ uvedl kastelán hořovického zámku Libor Knížek. Koše v zámeckém areálu doutnají i třikrát do týdne.

S nepořádkem v zámeckém areálu bývají problémy zejména při svatbách, které se za zdmi zámku odehrávají v sobotu, a to od dubna do října. „Svatebčané často rozhazují rýži a další podobné věci. Po skončení obřadu máme problém rýži vymést z dlažby a stahují se sem kvůli tomu myši a holuby,“ poznamenal Libor Knížek. V zámeckém parku je z tohoto důvodu házení rýže při svatebních obřadech zakázáno. „Svatebčané bohužel nechápou, že za nimi následuje další obřad a někdy ještě pět dalších prohlídek zámku,“ uvedl Libor Knížek. Park hořovického zámku hostí také nejrůznější kulturní akce. Proti případnému nepořádku jsou vybaveni jak správci areálu, tak organizátoři akcí. „Jezdí sem cateringové firmy, které si vozí vlastní koše, návštěvníci tak mají dostatek možností, kam vyhodit odpadky,“ podotknul Libor Knížek. K mechanickému ničení zámku zatím nedošlo.

Horší je situace za zámeckými zdmi. Zejména před Sluneční bránou, která je symbolem zámeckého parku, se pravidelně nachází velké množství odpadků. „Před bránou je parkoviště využívané hlavně lidmi z nemocnice. Po večerech se tam scházejí různé partičky a dělají hrozný nepořádek. Vypadá to tam jako na skládce,“ okomentoval kastelán hořovického zámku.

Správa nižborského zámku si na nepořádnost návštěvníků nestěžují. O kompletní údržbu zámeckého areálu se stará obec. „Čistota zůstává na dobré úrovni každý rok. V areálu zámku se v tomto ohledu žádné problémy nevyskytují,“ uvedla starostka Nižbora Kateřina Zusková s tím, že v areálu se nachází dostatek odpadkových košů, a tak návštěvníci nemají potřebu odpadky rozhazovat po areálu. „V nejbližší době nebudeme počty odpadkových košů navyšovat, není to nutné,“ poznamenala Kateřina Zusková. V zámeckém areálu bývá nepořádek pouze po kulturních akcích, jako jsou třeba keltské slavnosti, kde se každým rokem schází přibližně tisíckovka lidí. „Po slavnostech je v areálu hodně odpadků. To vše ale hlídají pořadatelé slavností a zajišťují jejich úklid. Po skončení akce se odpadky nacházejí v určených pytlích, takže ani v takových případech nakonec nejsou problémy,“ sdělila starostka Nižbora.

Mimo každoroční slavnosti lidé zámek navštěvují zejména kvůli stálým expozicím keltské kultury a nově i prvorepublikové archeologie. Ty se nacházejí uvnitř zámku v informačním centru keltské kultury. Expozice jsou stále hlídané a k žádnému znečišťování nebo ničení zde nedochází.

Autor: Stanislav Vaculík

Autor: Redakce

Místo události:
30.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ - Místo výkonu práce: Žebrák. Náplň práce: obsluha výrobní linky či jiného stroje, zakládání materiálu, odebírání, vizuální okntrola, balení výrobků, montáž. Doplňující informace: práce na dobu neurčitou. Kontakt: tel. (Po-Pá: 9:00 - 16:00 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r.o. muramoto manufagturing europe, Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Maxim Koněv, +420 296 411 488.

Výroba - Výroba Správci objektů 6 200 Kč

Správci objektů ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: údržba areálu firmy, údržba zeleně, správa budov. Požadavky: zkušenosti s praktickými činnostmi výhodou, nejsou podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt: emailem, osobně (Každé Po 9:00-11:00, Kotopeky č.p. 24, Hořovice).. Pracoviště: Kovovýroba valcverk, s.r.o., 268 01 Hořovice. Informace: Petra Aykan Kašparová, +420 311 512 381.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Požadavky: čtení a použití technických výkresů a podkladů, praxe svařování v ochranné atmosféře CO2, ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, zařízení a dalších pomůcek, platná zkouška ČSN EN 287-1 P Bw, FW 131, montážní činnost. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Kešner a.s. - králův dvůr, Tovární, č.p. 391, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Štěpán Kešner, +420 724 219 697.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA - Místo výkonu práce: Suchomasty. Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty, doprovod klientů k lékaři. Požadavky: komunikativnost, spolehlivost, vstřícné jednání. Zaměstnanecké výhody: příspěvek s FKSP na dovolenou, příspěvek na obědy, 6 týdnů dovolené. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Koniklec suchomasty, poskytovatel sociálních služeb, 267 22 Suchomasty. Informace: Alexandra Váchalová, +420 773 427 110.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Padlé a nemocné stromy lákají kůrovce. Ilustrační foto.

Správci lesů jsou zoufalí, v porostu usychají stromy a rozmáhají se škůdce

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT