„Po akcích sice nastupuje úklidová služba pověřená organizátory, ti ale uklízí všechno kromě výměšků a toaletních potřeb,“ uvedl kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek s tím, že množství odpadu tohoto druhu bývá po festivalu v okolí opravdu velké. Úklid nepořádku tohoto druhu tak zůstává na hradním personálu. „Problém je, že většina toaletních potřeb obsahuje plast a ten v přírodě zmizí až za roky,“ podotkl Petr Zemánek.

Dle jeho slov si na nepořádek v okolí hradu stěžují i jeho běžní návštěvníci a situace se rok od roku zhoršuje. „Dříve lidé na toaletu také chodili do přírody, ale nezůstával po nich nepořádek v krajině. Teď je v podstatě všude, kamkoliv člověk přijde,“ poznamenal Petr Zemánek.

Po cestě na hrad Točník se navíc v určitých úsecích pravidelně vyskytují i odpadky. „Po stezce na hrad jsou místa, kde zastavují maminky s dětmi a na těch místech se pravidelně nacházejí láhve od pití. Pak jsou tu určitá místa, kde se vyskytují obaly od sladkostí. Jsou to vyloženě úseky, kde se tyto druhy odpadků objevují pravidelně,“ sdělil kastelán hradu a dodal, že občas dochází k mechanickému poškozování hradu a informačních tabulí, které bývají pomalované a posprejované.

Pro zámek v Hořovicích nejsou odpadky v areálu zásadním problémem. Správu hradu trápí neukáznění kuřáci. Pravidelně zde hoří odpadkové koše. I přes zákaz kouření, který platí v celém zámeckém parku, lidé kouří a nedopalky házejí do odpadkových košů přímo před vchodem do zámku. „Koše pravidelně doutnají a hlavně zapáchají. V celém areálu platí zákaz kouření, proto popelníky nemáme. Přestože v areálu chodí ostraha, která podobným věcem z velké části zabraňuje, nedokáže uhlídat každého návštěvníka,“ uvedl kastelán hořovického zámku Libor Knížek. Koše v zámeckém areálu doutnají i třikrát do týdne.

S nepořádkem v zámeckém areálu bývají problémy zejména při svatbách, které se za zdmi zámku odehrávají v sobotu, a to od dubna do října. „Svatebčané často rozhazují rýži a další podobné věci. Po skončení obřadu máme problém rýži vymést z dlažby a stahují se sem kvůli tomu myši a holuby,“ poznamenal Libor Knížek. V zámeckém parku je z tohoto důvodu házení rýže při svatebních obřadech zakázáno. „Svatebčané bohužel nechápou, že za nimi následuje další obřad a někdy ještě pět dalších prohlídek zámku,“ uvedl Libor Knížek. Park hořovického zámku hostí také nejrůznější kulturní akce. Proti případnému nepořádku jsou vybaveni jak správci areálu, tak organizátoři akcí. „Jezdí sem cateringové firmy, které si vozí vlastní koše, návštěvníci tak mají dostatek možností, kam vyhodit odpadky,“ podotknul Libor Knížek. K mechanickému ničení zámku zatím nedošlo.

Horší je situace za zámeckými zdmi. Zejména před Sluneční bránou, která je symbolem zámeckého parku, se pravidelně nachází velké množství odpadků. „Před bránou je parkoviště využívané hlavně lidmi z nemocnice. Po večerech se tam scházejí různé partičky a dělají hrozný nepořádek. Vypadá to tam jako na skládce,“ okomentoval kastelán hořovického zámku.

Správa nižborského zámku si na nepořádnost návštěvníků nestěžují. O kompletní údržbu zámeckého areálu se stará obec. „Čistota zůstává na dobré úrovni každý rok. V areálu zámku se v tomto ohledu žádné problémy nevyskytují,“ uvedla starostka Nižbora Kateřina Zusková s tím, že v areálu se nachází dostatek odpadkových košů, a tak návštěvníci nemají potřebu odpadky rozhazovat po areálu. „V nejbližší době nebudeme počty odpadkových košů navyšovat, není to nutné,“ poznamenala Kateřina Zusková. V zámeckém areálu bývá nepořádek pouze po kulturních akcích, jako jsou třeba keltské slavnosti, kde se každým rokem schází přibližně tisíckovka lidí. „Po slavnostech je v areálu hodně odpadků. To vše ale hlídají pořadatelé slavností a zajišťují jejich úklid. Po skončení akce se odpadky nacházejí v určených pytlích, takže ani v takových případech nakonec nejsou problémy,“ sdělila starostka Nižbora.

Mimo každoroční slavnosti lidé zámek navštěvují zejména kvůli stálým expozicím keltské kultury a nově i prvorepublikové archeologie. Ty se nacházejí uvnitř zámku v informačním centru keltské kultury. Expozice jsou stále hlídané a k žádnému znečišťování nebo ničení zde nedochází.

Autor: Stanislav Vaculík