Oblastního kola Porty, které se konalo předchozí měsíc v hořovickém Labi se zúčastnilo méně účinkujících. Očekáváte tento fakt i v rámci národního finále v Řevnicích a mezinárodního v Ústí?

Zaznamenali jsme pokles účinkujících přihlášených v Podbrdském oblastním kole. V rámci národního finále v Řevnicích a mezinárodního v Ústí k poklesu nedochází, protože počet soutěžících je stanoven postupovým klíčem a proto tady k poklesu dojít nemůže. Samozřejmě může docházet k poklesu soutěžících v celkových počtech, protože i z oblastních kol je postup soutěžících stanoven postupovým klíčem, který je stanoven počtem soutěžících v jednotlivých oblastních kolech. Mimochodem v tomto roce je v celé soutěži přihlášeno rekordních 250 soutěžících formací.

Čím je daná obliba folku?

Především tím, jakým způsobem je tento žánr (a nejenom tento) prezentován v médiích. Od této skutečností se odvíjí i jeho popularita. Před třiceti lety, tedy na konci osmdesátých let byla Porta fenoménem, který žádnou velkou propagaci nepotřeboval, protože byl ve svém zaměření jediný a všeobecně známý. Po roce 89 však došlo k ohromnému nárůstu různých komerčně založených festivalů (spíše přehlídek), které se snaží nabízet interprety tohoto žánru, ale s tím že se jedná o skupiny známé právě z před třiceti lety, kteří jim samozřejmě zajistí návratnost vložených prostředků. Takže situace je v současné době taková, že tento žánr propaguje pár radií, pár internetových rádií a to je vše. Prosadit folk, nebo i jiný podobný žánr ve veřejně dostupných mediích je takřka nemožné a těžko, těžko proveditelné.

Co by mohlo počet zájemců zvýšit?

Jednoznačně propagace, kterou se snažíme v rámci festivalu Porta neustále vylepšovat. Většina oblastních kol plus Řevnice a Ústí Porty již mají své profily na sociálních sítích (facebook, twitter), některé i své webové stránky. Snažíme se jít s dobou a potencionální soutěžící oslovovat i prostřednictvím těchto sítí.

Není stále velkým úspěchem, že festival stále pokračuje? Souhlasíte? Nebo máte jiný názor?

Rozhodně souhlasím, kde v Evropě najdete soutěžní festival s 250 soutěžícími.

Několik dnů po akci v Labi, kterou navštívil velký počet diváků, se jeden z nich dostavil do redakce s připomínkou, že ne všichni interpreti vystoupili s žánrem, který Portě náleží. Zřejmě šlo o Rocksanu. Měl návštěvník pravdu, nebo se mýlí?

Pokud se jedná o vystoupení ROCKSANY je vysvětlení jednoduché. Podbrdské oblastní kolo Porty pořádá, TK Zlaťáci Zaječov a tato organizace také pořádá oblastní kolo festivalu Brána, což je mladší sestra Porty a je určena soutěžícím do 18 let. Tato soutěž je rozdělena do dvou kategorií a to do 15 let a od 15 do 18 let. Tato soutěž není limitovaná žádným hudebním omezením ve formě řazení do žánrových škatulek. Vítězové v jednotlivých kategoriích postupují do republikového finále, které se koná v Brně. V republikovém finále se kromě vítězů v jednotlivých kategoriích vyhlašuje i celkový vítěz, který postupuje do finále mezinárodní interpretační soutěže Porty v Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli na oblastním kole Brány podpořit nastupující generaci muzikantů, tak na oblastním kole Brány v Komárově vyhlašujeme i my celkového vítěze, který má právo postupu jako soutěžící v Podbrdském oblastním kole Porty.

Od kdy se pořádání Porty věnujete? Překvapují vás účinkující? Kdy naposled?

Portě se věnuji jako pořadatel od roku 1995, ale od roku 1984 jsem ji pravidelně navštěvoval. Hudba a soutěžící nepřestanou nikdy překvapovat, v tom je právě krása hudby. Poslední krásné překvapení jsem zažil minulý rok, kdy v našem oblastním kole vyhrála Hořovická skupina Trapas, postoupila do Řevnic, i tady vyhrála. Chci jen podotknout, že tato skupina se před 12 lety rozpadla a po této době se opět rozhodla soutěžit.

Co vše obnáší pořadatelské přípravy oblastního kola Porty? Podílíte se i na těch v Řevnicích?

Za ta léta je to již ustálený rituál se zajištěním dotací, grantů, sálu a jeho výzdoby, občerstvení, cen a v neposlední řadě komunikace s přihlášenými soutěžícími. V Řevnicích se podílíme na organizaci semifinálové scény, která je pod amfiteátrem na volejbalovém hřišti. Přijďte se podívat.

Výsledky březnového Podbrdského oblastního kola Porty:
Interpretační soutěž:
1. Cihelna & spol. - postup do českého finále v Řevnicích
2. Past
3. LoukaBand
Autorská soutěž - postup do autorského finále v Ústí nad Labem:
skladba Myšlenkový pochod - M.+ M. Cihlářovi, interpret Cihelna a spol
skladba Potkal jsem člověka - autor a interpret Pavel Šilhavý
Divácká soutěž: ROCKSANA

PORTA 2016 Ústí nad Labem
Mezinárodní a autorské finále 2. – 5. 6.

scéna U LAGUNY
2. 6. - BLUEGRASSOVÝ PŘEDKRM -
POUTNÍCI, GN ROSES , MODROTISK a BLUE GATE

scéna U LAGUNY
3. 6. -
SEMIFINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŽE
TRAMPSKÁ SEDMA nesoutěžní přehlídka trampských kapel
PABĚRKY MARKO ČERMÁKA, Jitka VRBOVÁ, SEKVOJ, ZLATÝ OREL, FALEŠNÁ KARTA, K.T.O. trio a SCARABEUS

Scéna Lidické náměstí
SEMIFINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŽE
Přehlídka vítězů PORTA dětem
FINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŹE - 9 finálových skladeb
GALAKONCERT
Roman HORKÝ, Dalibor JANDA, COP, SLUNÍČKO a další

Scéna zahrada Hvězda
SEMIFINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŽE

kavárna ALIBI a zahrady MEDUSA, HVĚZDA, V ZAHRADĚ Brná a další.
PORTA V CELÉM ÚSTÍ - Recitály soutěžních kapel

Letní kino od 10:00
4. 6. -
Dětský den na PORTĚ
SAXANA, soutěže pro děti a další

FUTURE STAGE
EPYDEMYJE, Petr Lüftner, VASILŮV RUBÁŠ, Hustej Vimpy , O5 a Radeček, Mirka Miškechová a další

MAIN STAGE
FINÁLE - 9 finalistů mezinárodní interpretační soutěže (CZ, SK,PL, NL,H, A)

GALAKONCERT
NÁPLAVA, Mirek Paleček, RANGERS BAND, Mirek Černý, Allan Mikušek (SK), STEVE & HEATHER (Francie), XINDL X, Mirka Miškechová (SK), PACIFIK, WILLIE JONES BAND (USA), Petr Kocman a PK BAND, Věra Martinová, SPIRITUÁL KVINTET, Wabi Daněk, HRDZA (SK) a další.

Laguna v Centrálním parku, Severní Terasa
5. 6. - KONCERT NA LAGUNĚ - Koncert písničkáře podle výběru diváků – František NEDVĚD

Více na www.portausti-festival.cz
Festival je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, Ústeckého kraje a Města Ústí n/L.

Porta Řevnice 2016
Lesní divadlo
pátek 24. června

soutěžní bloky a hosté:
Wabi Daněk, Fešáci, Taxmeni,
Scarabeus, New Rangers

sobota 25. června
soutěžní bloky a hosté:
Roman Horký a Kamelot, Pavel Žalman Lohonka
Pacifik, Vojta Kiďák Tomáško, Blanket, Marien
Martin Rous, Švédova trojka, Přístav, AG Flek
Strašlivá podívaná, Lístek

neděle 26. června
vyhlášení vítězů a hosté:
Robert Křesťan a Druhá tráva
Jaroslav Samson Lenk, Nezmaři, Cop
Zelenáči, Spirituál kvintet, Trapas
Přelet M. S., Nová sekce, Epydemye

Více na www.porta-festival.cz

POZOR!
Všichni soutěžící všech oblastních kol v České republice dostávají od pořadatelů Porty příjemný dárek – volný vstup na finále Porty v Řevnicích a na Mezinárodní Portu v Ústí nad Labem.