Chirurgické oddělení Nemocnice Hořovice, které je společně s berounskou nemocnicí součástí holdingu Akeso, poskytuje základní operativní péči nejen pro Berounsko, ale i pro další regiony. Věnuje se akutní medicíně, tedy úrazům a náhlým příhodám břišním, i všeobecné chirurgii, zahrnující například klasické operace žlučníku, kýly či křečových žil, operace prsních a střevních nádorů, zákroky spojené s Crohnovou chorobou a sakrální neuromodulace při inkontinenci moči a stolice.

„Od letošního roku se začal poměrně dost rozvíjet i program bariatrické chirurgie – jde o zákroky pro extrémně obézní pacienty, kdy se u nich, jednoduše popsáno, zmenšuje žaludek. Už jsme odoperovali kolem sta pacientů,“ říká primář oddělení Petr Zeithaml.

Lékaři v Hořovicích ročně provedou přes tři tisíce různých operací při maximálním vytížení sálů. Aby se tamní klasické chirurgii ulevilo a hořovické operační sály byly k dispozici hlavně pro větší výkony, v berounské rehabilitační nemocnici nově zřídili jednodenní chirurgii. Přesunutí lehčích operačních programů do okresního města přispěje ke snížení nároků na kapacitu chirurgického oddělení v Hořovicích, která činí 62 lůžek. „Tím pro nás vzniká i více prostoru například pro zvládnutí většího počtu akutních případů,“ připomíná primář.

Zatím se operuje dva dny v týdnu

V Berouně se operuje v rámci jednodenní chirurgie zatím dvakrát týdně. „V pondělí to jsou například menší druhy kýl, které se dělají laparoskopicky. A ve středu se věnujeme operacím křečových žil. Momentálně děláme deset až dvanáct operací týdně,“ potvrzuje Zeithaml, podle kterého je cílem provádění obdobných lehčích zákroků každý den. „Průměrná čekací doba se určitě sníží a zároveň vznikne možnost zajištění včasnějšího termínu pro akutnější případy,“ vysvětluje Zeithaml.

close Banner ženy info Zdroj: Jan Lakomý zoom_in Banner ženy

V rámci jednodenní chirurgie pacient po operaci na oddělení přespí a druhý den odchází domů. Program ovšem není vhodný pro každého. „Například u menšího případu kýly, kdy má pacient jen vysoký tlak, může zákrok v rámci jednodenní chirurgie poodstoupit. Ale pokud má k tomu třeba ještě astma či cukrovku, je u něho lepší provést operaci na standardním chirurgickém oddělení, aby byl lépe ohlídaný. A samozřejmě by zákrok neměl být moc komplikovaný, aby například neodcházel domů s velkými bolestmi,“ vysvětluje primář.

Zda je pro pacienta jednodenní chirurgie správným řešením, určuje vždy operatér, který vyhodnocuje jak operační nález, tak rizikovost pacienta. Vyšetření probíhají v rámci sítě indikačních ambulancí. „Jedna z nich je v hořovické nemocnici, další v Diagnostickém centru Nemocnice Hořovice v Nových Butovicích a dále pak v Radnicích na Plzeňsku. Do ambulancí se lze objednat přímo, tedy bez nutnosti návštěvy svého obvodního lékaře. Samozřejmě to jde i s lékařským doporučením. Ambulanci si pacienti mohou vybrat podle místa bydliště, tedy tu, kterou mají nejblíže,“ říká primář.

Návrat části chirurgie do Berouna umožnila skutečnost, že místní nemocnice před rokem otevřela dva nové operační sály, čímž se jejich počet navýšil na čtyři. „Tři jsou využívány na artroskopické zákroky ortopedů a jeden byl nabídnut nám,“ uzavírá Zeithaml.