„Pokračuje oprava krovů, stropu a střech podle projektu. Nyní jsou již hotová obě křídla a pracuje se na hlavní budově," konstatovala za Národní památkový ústav Jana Hessová. Jak dále uvedla, krovy nad freskou byly podle předpokladu napadené dřevomorkou v očekávaném rozsahu.

Opravy jsou naplánované na čtyři roky, letošní si vyžádají více než polovinu rozpočtu celého díla, a to 13 milionů korun. „Největší investice jdou do oprav střech, na rok 2015 byla naplánována oprava hlavní budovy. V současnosti je dokončena její levá polovina a pultové střechy nad hlavními schodišti, tesařsky se dokončuje pravá část budovy zámku," prohlásil za zámek Hořovice Zdeněk Šinágl s tím, že v následujícím týdnu začnou pokrývačské práce tak, aby opravy v této části kompletně skončily ještě v listopadu.

„Během asi čtrnácti dnů začnou tesařské práce nad barokní freskou, nad kterou je již sejmuta měděná krytina. Oprava střechy nad freskou bude dokončena se závěrem roku. Ještě letos tak skončí nejnáročnější etapa celé rekonstrukce," upřesnil Zdeněk Šinágl.

Odborníci již zrestaurovali pomník nejvýznamnějšího majitele hořovického panství Friedricha Wilhelma I. z Hanau stojící na pravé louce zámeckého parku. Opravy se dočkal po šedesáti letech, jeho stav byl již velmi špatný. Podařilo se obnovit i chybějící prvky jako například nápisy na podstavci. Podstavec i socha byly dle původního architektonického záměru opět barevně zceleny. 

Pravidelní návštěvníci hořovického zámku také jistě zaznamenali výraznou proměnu hospodářského dvora, kterým se vstupuje do parku.

„Dlouhou dobu jsme se tu potýkali s nadměrnou vlhkostí a návštěvníci se hlavně v podzimních a jarních měsících při vstupu do parku brodili bahnem. To už je naštěstí minulostí," konstatoval Zdeněk Šinágl, který navíc doplnil, že se podařilo obnovit historický odvlhčovací systém, založit nové trávníky kolem zámku, vysypat cesty i parkoviště pískem a starý stavební materiál odtud vytřídit a uložit na vhodné místo v novém zázemí správy parku. Navíc je kolem opravené ohradní zdi již nyní část plánované nové výsadby.
Opravy neměly dosud na návštěvnický ruch vliv, jinak to bude v době adventu. „Letošní kulturní nabídka končí tradičními a velmi oblíbenými Svatomartinskými světýlky v parku. Adventní program letos vzhledem k náročnosti rekonstrukce ale nechystáme," upozornila Jana Hessová. A jaké stavební práce se plánují pro příští rok? Více informací přineseme v dalších vydáních Berounského deníku.