Výpadek elektřiny zasáhl například Beroun, Hořovice, Komárov, Chaloupky, Tlustice, ale i řadu dalších obcí: Chyňava, Chrustenice, Vráž… Energetici nyní pracují na odstranění škod. Nejčastěji po sobě orkán zanechává popadané stromy, případně spadané tašky ze střech či pergol.

Samotnému Berounu orkán ale příliš neublížil. Potvrdila to Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice. „Na seznamu škod je pouze poškozený kontejner na Závodí v důsledku pádu stromu a stržená střecha na panelovém domě v Košťálkově ulici,“ uvedla. Berounská městská policie v časných ranních hodinách odklízela v Hostímské ulici plechový plot, který silný vítr vyvrátil na komunikaci.

To se ale trochu změnilo při druhé vlně orkánu. Jak podotkla Jitka Soukupová, tato vlna přešla kolem poledne. „Způsobila pád oplocení v Talichově ulici a za následek měla i výpadek elektrického proudu na Závodí,“ řekla. Silný vítr bude foukat až do úterního odpoledne. „Hasiči, energetici i strážníci městské policie tak zůstávají i nadále v plné pohotovosti,“ vysvětlila mluvčí radnice.

Situace v Králově Dvoře byla klidnější, až na problém s hasičárnou v obci Počaply, kde vítr utrhnul kus plechové střechy. „Měli jsme popadané stromy přes silnici ty se odřezaly. Kromě střechy v Počaplích jsme nic vážnějšího neřešili,“ řekl místostarosta Králova Dvora Josef Antoniv. Klid byl i v Hořovicích, kde nebylo nutné řešit komplikované následky orkánu. „Pár padlých stromů, jinak se nestalo nic závažnějšího,“ uvedl Jiří Peřina, starosta Hořovic.

Že orkán Sabine řádil pouze spíše v noci a přes den jen trochu silněji foukalo, dosvědčují vaše zkušenosti. „Ve Vráži kromě rozbitého okna ve sklepě a pár větví nic horšího nezpůsobila, i elektřina funguje,“ napsala na facebookový profil Berounského deníku Veronika W. „Také mi přijde, že rádila pouze v noci,“ napsala Ilona P. „Točník na Hořovicku mírný vítr, elektřina jede,“ zhodnotil stav Tomáš N.

Od 22. hodiny 9. února, kdy začala platit výstraha kvůli orkánu, evidovali hasiči až do dnešního rána (10. února) hasiči celkem 34 událostí. „Z toho 29 událostí jsou popadané stromy přes pozemní komunikace,“ řekla Tereza Fliegerová, mluvčí středočeských hasičů. V obci Obora u Lochovic řešili hasiči uvolněný plech na billboardu.

Nešvarem poslední doby jsou ale létající trampolíny, podotkla Tereza Fliegerová. „Lidé nechávají velké trampolíny na zahradě, když se do nich opře vítr, tak to může odlétnout a je to poměrně nebezpečné,“ uvedla. To se stalo například v obci Vysoký Újezd, při svém testovacím letu ale trampolína naštěstí nikoho nezranila.

Třebaže jednou z obecných rad před dopadem orkánu bylo to, aby se lidi předzásobili, některé instituce tak fungují běžně. „Nijak význačně jsme se nepřipravovali ani v lékárnách ani v nemocnici. Standardně jsme připraveni na případné tři dny nějakého výpadku,“ uvedla Petra Horáková, mluvčí berounské a hořovické nemocnice.

Drobná komplikace nastala i na železnici. Jak uvedla Nela Friebová, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, stroms padl přes trať Jince – Lochovice. Vlak do stromu ale nenajel, provoz byl na trati obnoven, jakmile strom odstranili.

Jak uvedla Soňa Holingerová Henrychová, mluvčí společnosti ČEZ, nejvíce poruch odborníci řeší ve Středočeském kraji, kde je 39 poruch na vysokém napětí. Na celém území kraje je bez elektřiny na 37 tisíc domácností.

Berounská radnice také vydala prohlášení, že se nařizuje nezahajovat pálení na volném prostranství. Obyvatelé měli navíc do 20 hodin 9. února uhasit všechna ohniště a neponechávat je ve stavu, při kterém by mohl požár znovu chytit.

Orkán Sabine řádí i na Berounsku. Uvítáme vaše fotografie z jeho následků. Nabili jste si mobily, jak radil ministr Karel Havlíček? Jak bojujete s výpadkem elektřiny? Posílejte nám své postřehy na e-mailovou adresu: redakce.berounsky@denik.cz.