„Jsou jedinečné, jsou největší, jsou nejnavštěvovanější," znělo v sobotu z pódia, které se nacházelo přímo uprostřed všech stánků s keramickými výrobky. S Ivou Pazderkovou, která tato slova pronesla před udělováním cen, museli souhlasit všichni, kdo se o víkendu na berounské Hrnčířské trhy vypravili.

Letošní Hrnčířské trhy byly výjimečné nejen přítomností těch, kteří udržují hrnčířské řemeslo, ale i tím, že se konaly v roce, kdy si město připomíná 750 let od první písemné zmínky.

Zahradní keramika

Navíc řada hrnčířů převzala ocenění, ty nejlepší vybírala odborná porota, starostka města Beroun Šárka Endrlová, nebo dokonce i samotní návštěvníci. Ceny se rozdávaly v několika kategoriích. Odborníci na slovo vzatí vybírali nejlepší kusy zahradní keramiky.

O tom, že i na letošní berounské Hrnčířské trhy přijeli mistři svého řemesla, svědčí i další ocenění Zlatá brána. Toto ocenění se každoročně uděluje třem vybraným hrnčířů za mimořádnou uměleckou, řemeslnou a tvůrčí úroveň díla a za pojetí stánku.

V poslední kategorii se hodnotily upomínkové předměty pro oslavující město Beroun. Vzhledem k tomu, že do Berouna přijeli i řemeslníci ze zahraničí, objevila se jejich jména i při vyhlašování oceněných.

Tradice přispívá k udržení řemesla

Tradici Hrnčířských trhů udržuje v Berouně Vladimír Izbický se svou rodinou. I on se ujal slova. „Chci poděkovat za to, že město Beroun podporuje hrnčířské řemeslo, ze podporuje hrnčíře. Hodně hrnčířů drží trhy nad vodou, mohou tak pokračovat v krásném řemeslu," uvedl na závěr sobotního předávání cen zakladatel a pořadatel trhů Vladimír Izbický. Zároveň předal starostce města Beroun Šárce Endrlové dárek, a to jménem všech hrnčířů. Tím dárkem byl znak města Beroun.

Keramika se v dárky mění i mezi návštěvníky. „Maminka bude mít za měsíc narozeniny. Pro její dárek jezdíme na berounské trhy pravidelně," prozradila Alena z Mělníka a dodala, že příští rok přijedou do Berouna znovu.

Stejně jako návštěvníci, mají berounské trhy v oblibě i samotní hrnčíři. Ty letošní si nenechala ujít ani hrnčířka Ivana Trsárková z Prachatic, a to i přesto, že před jejich konáním musela překonat jednu velkou komplikaci. „Rozbila se mi pec," sdělila žena, která se na berounské trhy vypravila alespoň s pár kousky keramiky.