Program, který je pro vás v centru Berouna na dnešní den připraven, je pestrý a vybere si opravdu každý.

Historický průvod, bohatý kulturní program, pivní slavnosti, středověká hostina, ale i slavnostní mše celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou či křest nové publikace.

To vše na vás čeká.

Hlavní oslavy se budou konat na třech místech na Husově náměstí, ve spodní části Havlíčkovy ulice a na náměstí Joachima Barranda.

Slavnostní mše

Pokud se budete chtít zúčastnit slavnostní mše s kardinálem Dominikem Dukou, přijďte do kostela sv. Jakuba v Berouně v 10 hodin.

Historický průvod

Další akcí, kterou byste si neměli nechat ujít, je historický průvod městem v čele s králem Přemyslem Otakarem II. v podání herce Lumíra Olšovského. Průvod, do kterého se můžete přidat i vy, se začne řadit v Havlíčkově ulici ve 12:30 hodin.

Muzeum keramiky

Svůj program v rámci oslav 750. výročí města připravuje i Muzeum berounské keramiky. Na zahradě si budete moci dnes postavit z připravených malých cihliček keramické hradby.

Pokus o rekord

K oslavám se připojila i Farní charita Beroun. Spolu s ní se můžete pokusit prolomit český rekord s největším počtem plyšových medvědů na jednom místě. Na akci vystoupí herečka a moderátorka Michaela Dolinová a herec Ladislav Ondřej. Akce se koná od 11.30 do 15 hodin opět v centru Berouna.

Křest knihy

Novou fotografickou publikaci věnovanou Berounu pokřtí autoři se zástupci města po příchodu historického průvodu na Husovo náměstí. Barevná publikace obsahuje snímky berounských fotografů, kteří zachycují známá i méně známá zákoutí města, textem ji doplnil Jan Velíšek.

Vzácná listina

Zájemci o historii si budou moci prohlédnout kopii nejstarší dochované originální listiny se znakem města Beroun, a to v Městské galerii. Městský znak použitý v ověření listu na pečeti je totiž jeho prvním známým vyobrazením. Listina z 6. března 1351 je vyhotovena ve staroněmčině.

Přehlídka pivovarů

Kdo místo historie raději ochutná pěnivý mok, ten si také v Berouně přijde na své. Na Husově náměstí se totiž bude konat přehlídka pivovarů. Ochutnat budete moci pivo ze čtrnácti různých malých pivovarů.

Prohlídka Plzeňky

V sobotu 20. června se uskuteční komentované prohlídky Kulturního domu Plzeňka, vždy od 9, 10 a 11 hodin. Na prohlídku ale bylo potřeba se předem přihlásit. Ale možná bude ještě několik volných míst a vy můžete zkusit štěstí. Pokud se na prohlídku nedostanete, budete si muset počkat do září, kdy se Plzeňka otevře.

Verona, Beraun…

V rámci oslav 750. výročí města připravilo Muzeum Českého krasu výstavu věnovanou právě městu Beroun. Během soboty si tak budete moci zajít i do místního muzea a připomenout si historii Berouna na vlastní oči.

PROGRAM BEROUNSKÝCH HRADEB

Kostel sv. Jakuba
10.00 Slavnostní mše celebrovaná D. Dukou
Husovo náměstí – hlavní podium
– přehlídka malých pivovarů
9.00 Berouňačka
10.20 Švejk CK Šraml
12.30 Brass band
13.30 Příjezd krále
14.00 Brass band
15.00 P. Spálený a Apollo band
16.30 Frajara Putika
18.00 Yo Yo Band
19.30 Schodiště
21.15 Phil Shoenfelt a Southern Cross
Moderuje Petr Stolař
Za příznivého počasí je kolem 20.00 hodin plánovaný přelet dvou až tří balonů se zavěšeným logem oslav přes náměstí. Možnost zakoupení letenek pro tuto akci, kterou pořádá společnost Balony Praha s.r.o., je na www.balony.cz nebo telefonu 725 085 422 (Jan Smrčka).
Divadelní šapito Havlíčkova ulice
– kavárna
11.00 – 20.00 – program pro děti a rodiče. Divadla 100 opic, Pnutí, Na cestě, The Puppetellers. Společný koncert kapely Ponožky pana Semtamťuka a dětského pěveckého sboru Krákorky. Kavárna s klavírem, hry, soutěže…
Historický průvod
12.30 Řazení průvodu na kruhovém objezdu v Havlíčkově ulici
13.00 Průvod v čele s králem Přemyslem Otakarem II. a jeho družiny
13.15 Vítání krále v Plzeňské bráně – slavnostní fanfáry
13.30 Příjezd krále na Husovo náměstí – královo poselství
14.00 Průvod pokračuje – okolo Husova náměstí, Českou ulicí na náměstí J. Barranda
Historické tržiště Nám. J. Barranda
10.00 – 20.00 Středověké ležení, šermířské souboje, dobové tance, kejklířská vystoupení, historická řemesla aj.
14.30 Oběd s králem – středověká hostina s programem
Radnice
14:00 – 18.00 Vystavení městské kroniky ve velké zasedací místnosti. Bude možné prohlédnout na počítačích záznamy z let 1922 až 2012.
Plzeňka
9.10 a 11.00 Komentované prohlídky pro přihlášené
Základní školy
10.00 Den otevřených dveří ve všech berounských základních školách, OA a SPgŠ a Jazyková škola.