Hořovičtí si mohli přijít na své již včera, městské kulturní centrum totiž připravilo v hořovickém zámku sérii tří koncertů pod souhrnným názvem Oslavy hudbou. První z koncertů, který se věnoval klasické hudbě, proběhl již včera. Další koncert se pak uskuteční 18. září, kde vystoupí sestra Havelkovy a sérii uzavře 17. října staropražská kapela Hašlerka. Stejně tak chystá hořovická knihovna 1. října přednášku o utajené lásce T. G. Masaryka. Podle slov starosty Jiřího Peřiny pak v samotný den výročí město uctí památku padlých položením věnců u sochy Obětovaného, kde ve spolupráci s Národním památkovým ústavem odhalí novou pamětní desku a kastelán zámku Libor Knížek připomene pomocí živých obrazů neblahou historii zámku jako zajateckého lágru.

Ve Zdicích se vydali podobnou cestou a Libor Jonáš, vedoucí Společenského domu Zdice, přibližuje náplň nadcházejících týdnů: „K oslavám výročí pořádáme 18. října v sále koncert, 25. to potom bude takové osobité nastudování Jiráskovy Lucerny, kde se v hlavní roli představí Pavel Nový. Co se týká samotného osmadvacátého, tak to vysadíme památeční lípy, uspořádáme maškarní karneval s lampionovým průvodem a program zakončí večerní ohňostroj.“

Městys Karlštejn se rozhodl vydat zcela jiným směrem a v oslavách reflektuje středověkou symboliku. Už 11. srpna se sešli představitelé městyse a hradu Karlštejn, aby spolu probrali celkový program oslav. K výročí již vzniká pamětní kámen, který ponese vyobrazení hradu společně s citátem J. A. Komenského „Ať mír zůstává s touto krajinou.“

Hloubku těchto slov vysvětlila členka zastupitelstva Hana Lacmanová: „Tato slova pronesl Komenský na kongresu v Krakově v roce 1701, kdy se představitelé tehdejší Evropy přeli v nejednom názoru a rozhodovali o naší budoucnosti. No a dnes se nacházíme v podobném rozpoložení.“ Samotné oslavy potom začnou na hradě Karlštejn, v jehož prostorech budou vystaveny osobní věci T. G. Masaryka a jeho podpis v hradní kronice. Odtud zamíří oslavy k výsadbě dvou nových lip, jejichž symboliku opět vysvětluje Hana Lacmanová, „Jedna poroste na místě mezi obecním úřadem, mateřskou školou, dětským hřištěm a zdravotním střediskem. Druhou potom vysadíme naproti nádraží, kde nově vzniká část pro mladé začínající páry a manžele. V obou případech jde o symboliku místa. Děti jsou totiž nadějí a životem státu a stát budují zdraví občané.“ Občané poté ještě uctí padlé u památníku a program zakončí opět symbolicky v sokolovně.

Desítky měst a obcí také k výročí vysadí památeční stromy v rámci program Stromy svobody. Patří mezi ně Hořovice, Žebrák, Cerhovice, Karlštejn a mnoho dalších. Králův Dvůr slaví výročí výsadbou desítek lip podél Plzeňské ulice. V žebráckém muzeu probíhá zase do konce října výstava Na frontě i v zázemí. Akcí je v okrese nespočet a zájemci tak mohou vybírat podle svého gusta.