Hospodářská krize zasáhla i odpadové hospodářství. Své o tom ví i žáci osovské školy. „Odpad třídíme pravidelně. Kluci a holky z naší třídy se střídají při Eko službě. Ta má na starosti vynášení kontejnerů ze tříd. Třídíme plasty a papír. Ve škole pijeme mlíko a krabičky od něj také třídíme. S tímto odpadem máme ale problém, nikdo si je nechce odvézt,“ uvedli žáci páté třídy.
Na školním dvoře se hromadí pytle s odpadem. „Děti nasbíraly od září osmnáct pytlů s tetrapaky. Jedna firma by je odvezla, ale je až z Kralup nad Vltavou. Odvoz sběru z Osova se jí nevyplatí,“ vysvětlila učitelka osovské školy Soňa Kocmanová.
V současné době klesla poptávka po plastech. „Největším odběratelem byla Čína. Ta již plastový odpad neodebírá. Každá země se s tím vypořádává, jak může. Naše kapacity nestačí. Odváželi jsme osmdesát až devadesát procent do zahraničí, nejsme na změnu připraveni. V důsledku těchto změn klesly výkupové ceny tříděného odpadu,“ uvedl zástupce provozovatele hořovické skládky Hrádek AVE CZ Jiří Kubec.
Snížení cen odpadu potvrdil i zástupce firmy Silan z Plané nad Lužnicí, která plasty od ostatních firem přebírá a zajišťuje jejich recyklaci. „Děti ve školách by neměly skončit se sběrem a tříděním odpadu. Jen musí počítat s tím, že na sběru nevydělají. Pomohou však přírodě a naučí se myslet ekologicky,“ uvedl zástupce společnosti na zpracování plastů.
školáci se odradit nenechají. „I když jsou nyní podmínky podstatně těžší, než v posledních měsících, odpad budeme třídit stále,“ uvedla učitelka školy. Žáci z Osova nezahálejí. Zúčastnili se i Odpadové olympiády v Berouně. V konkurenci tříd z druhého stupně vybojovali páté místo. Na zahradě vedle školy dávají shrabané listí a trávu do kompostu. Na školním pozemku pak společně pěstují bio zeleninu.