Například čvtrťáci z osovské základní školy v rámci třídního projektu sbírali olympijské kruhy. Celý týden vyhledávali zajímavosti z historie i současnosti her. Ve třídě tak vznikla výstava obrázků i fotografií sportovců, maskotů a další zajímavosti.

Olympijský stadion nahradilo koupaliště

V závěru týdne se uskutečnila 1. osovská zimní olympiáda. „Při výtvarné výchově páťáci vytvořili transparenty, čtvrťáci informační tabule a olympijskou vlajku. V pátek jsme se společně vydali na olympijský stadion, který byl na nedalekém koupališti. Při slavnostním ceremoniálu byl zapálen olympijský oheň a vztyčena vlajka. Rozhodčí nás seznámili s pravidly jednotlivých disciplin a čtvrťáci se zásadami chování fair play. Pak už mohly samotné hry začít,“ popsala zahájení sportovní akce osovské základní školy Soňa Kocmanová.

Plánovaný závod byl přeložen

Kluci i holky si poměřili síly v pěti sportovních disciplínách. „Bohužel, ani nám se nevyhnuly problémy s počasím, stejně jako ve Vancouveru. Původně plánovaný závod v rychlobruslení musel být přeložen na závod bez bruslí. Led neměl požadovanou kvalitu a tak se kroužilo okolo koupaliště. Po vzoru slavných hokejistů jsme se snažili střelit branku pod dohledem zkušených sportovců. Na hřišti se běžel závod v biatlonu. Místo pušky jsme mířili sněhovými koulemi. Na zasněženém kopci jsme uháněli závratnou rychlostí na bobech a na ledovém hřišti se snažili přiblížit kameny do středu terče jako závodníci v curlingu,“ popsala průběh osovské olympiády Kocmanová.

Po úspěšném splnění všech disciplín se konal závěrečný ceremoniál, kde každý obdržel zlatou medaili a diplom za sportovní nasazení při plnění disciplín a fair play jednání.

Prázdniny ve znamení her

Pak už nezbývalo než uhasit olympijský oheň, společně si zazpívat českou hymnu, uklidit sportoviště a popřát si báječné prázdniny. „V současném týdnu si totiž užíváme volné dny. Někdo je tráví na horách, jiný u babičky nebo doma, ale všichni fandíme našim olympionikům, protože jsme si vyzkoušeli, že sportování je někdy i pořádná dřina,“ uvedla za všechny osovské školáky žákyně z páté třídy.