„Nejhorší je to na dívčích toaletách. Voda zde strop narušila v takové míře, že se bojíme, aby se kus neutrhnul,“ popisuje zaměstnankyně školy Ludmila Procházková. „Při deštích se voda dostane pod poškozenou střechu. Zde se nahromadí a pak si vždy najde cestu ven. Takových míst přibývá,“ doplňuje učitelka osovské školy Hana Jandíková.

O budovu školy se stará místní obecní úřad. „Právě nám byla přidělena dotace. Nejedná se však o vysokou částku. Z Programu obnovy venkova jsme na rekonstrukci střechy obdrželi 134 tisíc korun,“ uvedla za Obecní úřad Osov Olga Lázničková. „Žádali jsme o 200 tisíc korun. Renovace střechy si vyžádá nejméně 700 tisíc korun. Bude obtížné dát celou částku na opravu střechy dohromady,“ upřesnila Olga Lázničková.
Na střeše školy je umístěno čtyřicet světlíků. Prosvětlují každou třídu osovské školy a všechny jsou poškozené. „Do budovy zatéká právě kvůli rozbitým světlíkům. Se zbylou částí střechy nejsou veliké potíže. Byla pravidelně opravována,“ řekla Olga Lázničková.

Na špatném stavu střechy se podepsali i vandalové. „Na střeše jsem našel cihly. Některé světlíky byly proražené,“ popsal starosta Osova Zdeněk Veverka s tím, že plastové světlíky jsou sice staré a praskají i samovolně. To se však stává pouze v místech, kde jsou uchyceny ke střeše šrouby.
Opravu střechy plánují osovští na letní prázdniny. Prozatím si s vodou musí zaměstnanci školy poradit sami. „Když prší, dáváme pod nejhorší místa hadry i kbelíky. Ty vodu sice zachytí, ale děti jsou neustále v pohybu a mohly by je převrhnout. Při deštích běháme školu kontrolovat i o víkendech,“ líčí Ludmila Procházková. „Vody se bojíme. Už se těšíme, až bude střecha opravena a všude budou bílé stěny,“ dodala učitelka Hana Jandíková.