V úterý 28. srpna odpoledne snědla v lese syrové bílé houby. Před sedmou hodinou zavolala záchranku.

„Houby prý byly sladké, proto ženě zachutnaly. Několik jich snědla. Lékař měl podezření na muchomůrku tygrovanou. Když přijela záchranka, žena už delší dobu trpěla nevolností a halucinacemi. Podle slov lékaře se pacientka začala orientovat až v sanitce při převozu do interní oddělení berounské nemocnice,“ řekla Tereza Janečková ze středočeské záchranné služby. Vzorky hub byly přesto zaslány na toxikologii. Z Berouna byla pacientka převezena do Motola, kde laboratorní testy a vyšetření naštěstí příznaky otravy houbami nepotvrdily. „Kolem jedné hodiny byla propuštěna domů zdravá těhotná žena v termínu porodu,“ sdělila včera odpoledne mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

 

Nina Šeblová ze Záchranné služby Středočeského kraje nám poskytla následující informace:

Zdravotní potíže při otravě houbami

Jednou ztypických podzimních a letních činností vČeské republice je houbaření a příprava nejrůznějších jídel z hub. Vžádné jiné evropské zemi není tato tradice tak silně zakořeněna. Vrodinách se často dědí zgeneraci na generaci znalost osvědčených míst nálezu hub a recepty na jejich přípravu. Konzumace hub však vsobě skrývá i jistá nebezpečí – včeských lesích u našich chat a chalup si snadno můžeme splést jedlé houby stěmi nejedlými nebo dokonce stěmi zdraví škodlivými.

Nemusíme se však otrávit pouze houbami jedovatými. Jedlé houby se špatným skladováním či nesprávnou tepelnou úpravou stávají nezdravými. Také si je nutné uvědomit, že houby jsou sice zdravé, ale náročné na trávení. Těmto potížím se říká pseudootrava zhub. I jedlé houby tedy mohou být zdraví nebezpečné, pokud je skladujeme vigelitovém sáčku, kde se během jedné až dvou hodin zapaří. Zjedlé houby se stává nejedlá, pokud je přestárlá.

Existují jednoduchá pravidla, jejichž dodržováním můžeme výrazně snížit případné zdravotní obtíže spojené spožíváním hub. Sbírat houby, které bezpečně známe a to do prodyšných košíků, neprodleně je zpracovat po příchodu zlesa a houby dostatečně dlouho a správně tepelně zpracovávat. Opatrní musíme být i při sběru ještě nevyvinutých hub – tehdy nemusejí být dobře patrné hlavní rozpoznávací znaky a snadno pak dojde k záměně. Pokud si nejsme jisti druhem houby (její jedlostí či nejedlostí) nebo stářím houby, raději ji ponecháme vlese.

K takzvaným pravým otravám hub dochází velice zřídka, ale jsou velice závažné, a to v důsledku záměny jedlých hub za nejedlé. VČeské republice dochází nejčastěji knezamýšlenému požití Muchomůrky zelené (na obrázku) a hub jí příbuzných. Tato otrava má dlouhé bezpříznakové období od zkonzumování jídla, kdy člověka nepostihují žádné zdravotní potíže (tato doba je různě dlouhá – od 6 do 24 hodin). První příznaky jsou prudké bolesti břicha, průjmy a zvracení. Následně se přidávají i problémy smočením. Tato fáze trvá opět několik dnů. Pokud člověk pravidelně nedoplňuje tekutiny, dochází kselhání ledvin a jater kvůli nahromaděným toxinům vtěle. Otrava Muchomůrkou zelenou je zrádná tím, že přibližně po dvou dnech dojde ke zlepší zdravotního stavu otráveného – toto zlepšení je ale zdánlivé, protože poškození jater a ledvin trvá. Přibližně pětina lidí zotrávených do dalších dvou dnů zemře. Kritický den pro přežití se uvádí pátý den od požití jedovaté houby. Pokud člověk tuto otravu přežije, často dochází ktrvalému poškození ledvin a jater. Většinu lidí otrávených touto houbou lékaři zachrání. Hodně záleží na množství zkonzumované houby, včasnosti a kvalitě lékařské pomoci a také na odolnosti, věku a zdravotním stavu houbaře.

Dalším druhem jsou i psychotropní otravy, které se projevují rozrušením, agresivitou, halucinacemi, nevolností, bušením srdce, rozšířením zornic a někdy i zvracením. Během dvou dnů tyto obtíže samy ustanou. Psychotropní otravy způsobuje například Lysohlávka česká, Muchomůrka tygrovaná či Muchomůrka červená. Vážné zdravotní komplikace hrozí při otravě těmito houbami lidem se srdečními, cévními a psychickými problémy.

První pomocí vpřípadě podezření na otravu zhub je vyvolat u člověka zvracení, pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev (podáním projímadel), podat černé uhlí a neopomenout na bohatý přísun vody kvůli proplachování ledvin. Nutné je zavolat neprodleně záchrannou službu nebo dopravit postiženého do nemocnice, kde zajistí odbornou péči a odešlou obsah žaludku ktoxikologickému rozboru. Rozbor je důležitý kidentifikaci druhu houby, který ohrozil pacientovo zdraví a vpřípadě, že jde o závažnou otravu, mohou lékaři postupovat vléčbě cíleně proti poškození konkrétních orgánů. Záchranná služba na místě incidentu zajistí vzorky (zbytek jídla, obsah žaludku, pokud pacient zvracel apod.), převeze co nejrychlejší pacienta do nemocnice a vsanitním voze postupuje podle aktuálního zdravotního stavu pacienta.