V dnešní uspěchané době má člověk občas pocit, že uspějí jen mladí a vitální lidé. Padesátníci nejsou na trhu práce zrovna vyhledávaní a není výjimkou, že hledají práci i půl roku. Jaká je situace na Berounsku, jsme se zeptali ředitelky Úřadu práce v Berouně Lenky Šmídové.

„Musím říct, že jsem v poslední době nezaznamenala žádný nárůst ani pokles nezaměstnaných lidí, kterým bylo padesát let. Co se týká diskriminace, tak ta je ze zákona zakázaná a osobně ani o žádném konkrétním případu nevím,“ sdělila ředitelka berounského úřadu práce, která zároveň přiznala, že když na některé výběrové řízení pošle úřad práce více věkových skupin, tak padesátníci většinou neuspějí. „Může to být otázka věku, ale také nemusí vyhovovat z odborného hlediska,“ vysvětlila Lenka Šmídová.

O tom, že firmy upřednostňují mladší uchazeče, ví své i dvaapadesátiletý Milan z Berouna. „Odpovídám na inzeráty a posílám životopisy již téměř čtvrt roku, ale zatím bez úspěchu. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem byl pozván na osobní pohovor a vše probíhalo hladce. Vypadalo to, že si mě ředitel vybere, ale potom ještě jednou nahlédnul do mého životopisu a chtěl si upřesnit informaci ohledně mého data narození. Jeho sekretářka mu totiž podala špatné informace a on si myslel, že jsem mladší. Práci jsem nakonec nezískal,“ vzpomínal na svou špatnou zkušenost Milan.

S diskriminací kvůli věku se setkal i padesátiletý Jiří, jehož manželka na dobu, kdy byl její muž nezaměstnaný, nerada vzpomíná. „Manžel přišel o práci z čista jasna. Dodnes vlastně nevíme, proč ho z firmy, ve které pracoval osm let, vyhodili. Při propouštění mu řekli, že je to z úsporných důvodů,“ vyprávěla Lenka z Berouna. „Když pak hledal práci, tak mu v jedné agentuře řekli, že přesně takového člověka, jako je on, potřebují. Byl i na osobním pohovoru, kde z něj byli nadšení a on už s tou prací téměř počítal. Pak mu napsali, že firma si vybrala jiného uchazeče. Myslíme si, že to bylo kvůli věku,“ dodala.