Pro nákladnou opravu asfaltových povrchů a úpravu vzhledu místní návsi za tři miliony korun se rozhodlo vedení Praskoles zhruba před rokem. V současné době je rekonstrukce v plném proudu, ale v obci rostou obavy. Někteří obyvatelé se děsí toho, že asfaltu a novým parkovacím místům bude muset ustoupit také zeleň a stromy. Jaký bude osud zelené plochy u místní školy?

Vezme obec dětem místo na hraní?

„Mám strach, že děti přijdou o místo, na kterém si mohou hned u školy hrát,“ vysvětluje učitelka Mirka Kahounová, která oslovila naši redakci s prosbou o pomoc. „Před časem kolovaly v obci různé fámy o tom, že zeleň kolem školy bude úplně zrušena a na jejím místě vznikne parkoviště,“ líčí učitelka, která se prý ani jako zastupitelka o záměru nic nedozvěděla. „V březnu jsem tedy navštívila starostku a dostalo se mi ujištění, že se zelení se rozhodně nic dělat nebude,“ vypráví Mirka Kahounová.

V pondělí ale nemohla uvěřit vlastním očím, když viděla, že práce na výstavbě chodníků již začaly. Od starostky se dozvěděla, že došlo ke změně, kterou rada odsouhlasila v neděli večer. Projekty na proměnu obce jsou ale hotové již celé měsíce. „Nemohla jsem z toho v noci ani spát. Ač jsem zastupitelkou, tak mám pocit, že jsem úplně bezmocná,“ říká Mirka Kahounová, která se bojí, že kvůli parkovišti ztratí děti 18 metrů plochy na hraní.

„Chápu, že kvůli bezpečnosti je potřeba vybudovat chodník, ale nerozumím tomu, proč by měla být zeleň vytlačena úplně,“ kroutí hlavou učitelka, na jejíž nabídku, kterou se chtěla písemně zavázat k údržbě plochy u školy, prý starostka vůbec nereagovala.

Zalije obec zeleň do asfaltu či ne?

Od vedení obce se nám ale dostalo ujištění, že škola o zeleň připravena určitě nebude. „Kvůli bezpečnosti chodců jsme se rozhodli upravit původní návrhy a začlenit do nich ještě výstavbu chodníku. Kvůli němu ale pokácíme jen dvě tůje, které jsou v bezprostřední blízkosti budovy namačkány na její stěnu,“ vysvětluje starostka Zdeňka Drábková. Ustoupit by tak podle ní měly pouze zhruba tři nebo čtyři metry travnatého povrchu. „Zeleň jinak zůstane v původním rozsahu,“ ujistila starostka. Ani žádná nová parkovací místa na návsi Praskoles nevzniknou. „Chceme jen upravit stávající prostory a jasně vymezit místa pro automobily, chodník a také pro zeleň,“ tvrdí Zdeňka Drábková.

Obec navíc zvažuje možnost vybudovat jakýsi koutek pro nejmenší. „Získali jsme od kraje dotaci padesát tisíc korun, za kterou získají děti naproti škole novou prolézačku,“ prozradila starostka Praskoles Zdeňka Drábková.