Část řidičů začala využívat placená parkoviště a část řidičů si pořídila karty do parkovacího domu U Černého koně, který je díky tomu konečně využitý. Někteří řidiči začali odstavovat svá vozidla také na neplacených parkovištích u obchodních domů. „Byli jsme překvapeni, kam všechna ta auta, co v bývalých kasárnách parkovala, zmizela. Městská policie dělala kontroly a žádný problém nezjistila,“ poznamenal místostarosta Berouna Michal Mišina. 


Vzhledem k tomu, že berounská radnice na ukončeni provozu parkoviště upozorňovala už od léta, vypadá to, že se lidé na jeho uzavření připravili. „Jezdím do Berouna denně do práce autem. Nemohu jezdit autobusem, protože jedou jen tři za den. Tak jsem si koupila parkovací kartu do parkovacího domu. Stálo mě to dost peněz, ale je to zase o něco blíž k centru Berouna, kde mám zaměstnání,“ svěřila se Irena Matoušková.


Uzavřením centrálního parkoviště si návštěvníci centra Berouna musí začít zvykat na placené parkování. Těch neplacených míst je v okolí Husova náměstí už moc nezbývá. Několik jich najdou v prostoru bývalého autobusového nádraží , ale ta vedení města hodlá v brzké době také zpoplatnit. Další jsou v ulici U Archivu. 


„Město Beroun v centrální části již v minulosti zvolilo koncepci placených parkovišť, která má regulační efekt, a to čím blíže k centru, tím dražší je dlouhodobé stání a levnější krátkodobé. Jedině tímto způsobem je možné zajistit příjezd zákazníků k obchodníkům a službám v centru. Navíc odklon aut do okrajových částí snižuje dopravní zatížení v centru města. Velké neplacené parkoviště do jisté míry celý tento koncept znehodnocovalo,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina.


Pro dlouhodobé stání mohou řidiči nyní využívat například ekonomicky dostupné parkoviště P+R u vlakového a autobusového nádraží s denní sazbou dvacet korun nebo parkovací dům U Černého koně, kde lidé při stání nad tři hodiny zaplatí v pracovní den 50 korun za den. Řidiči si mohou pořídit také měsíční, čtvrtletní nebo roční parkovací kartu na vybraná parkoviště. Nejlevněji ale vyjde parkovací dům, kde za měsíční stání lidé zaplatí 1 100 korun. Za čtvrtletní 2 500 korun a za roční 9000 korun. Čím delší dobu si zaplatí, tím levněji je parkování vyjde. „Zatím jsem si parkovací kartu nepořídil. Nemám na ni. Nechávám své auto proto na parkovišti na sídlišti a zbytek dojdu pěšky. Aspoň mám nějaký pohyb,“ svěřil se Jan Šmicr. 


O parkovací karty mohou zájemci žádat celoročně, a to každé pondělí v úředních hodinách od 8:00 do 17:00 hodin v budově Policie ČR v Tyršově ulici. 
Formuláře žádostí o parkovací karty si mohou lidé stáhnout na webu města. Městská policie v Berouně se setkala už s tím, že parkovací karty někdo zkusil padělat. Pomocí nového systému kontroly ale mohou strážníci velmi rychle tyto podvodníky odhalit. Kromě finančního postihu takové osoby čeká i další trest. Vystavují se totiž riziku, že v případě, když v dalším roce zažádají o vydání parkovací karty, tak ji nedostanou. 


Nyní město Beroun připravuje výstavbu dalšího parkoviš tě P+R v lokalitě Na Podole. „Již jsme získali pozemky a příští rok bychom mohli začít s jeho realizací. Dále připravujeme ve spolupráci s hlavním městem integraci dopravy, čímž se zlepší dostupnost městských i příměstských autobusových linek. Dojíždění za prací tak bude mnohem jednodušší a levnější. Všechna města u nás i ve světě se snaží omezit dopravní zátěž. Dojíždění autem je pohodlnější záležitost, která ale něco stojí. Chápu, že mít něco zdarma je vždy příjemnější, ale v současné situaci to bohužel není možné,“ dodal Michal Mišina.