Kvůli pasům se tvoří fronty

Jako každoročně touto dobou jsou již zahraniční dovolené v plném proudu a mnoho lidí zjišťuje, že nemá platný cestovní doklad nebo jim končí lhůta bezprostředně po návratu. Navíc se počet žádostí ještě zvyšuje změnou zákona, která už neumožňuje zapisovat děti do pasů k rodičům.

„Musím říct, že v této době, kdy lidé jezdí na dovolené, jsou tu velké fronty. Nedokáži říct přesný počet žádostí, které denně obdržíme, ale je to zhruba 80 lidí za den,“ uvedla pracovnice oddělení cestovních dokladů v Berouně, která nechtěla být jmenovaná.

„Lidé navíc chodí na poslední chvíli a pak na nás pospíchají. Ze zákona je přitom čekací doba až třicet dnů, i když se snažíme těm, co opravdu pospíchají, vyhovět a pas vystavit co nejdříve. Přitom když lidé vědí, že v létě pojedou na dovolenou, tak by si žádost měli podat již třeba v lednu. Řada věcí by se tím zjednodušila,“ sdělila pracovnice.

Vedle platnosti pasu před samotnou cestou by si turisté také měli určitě zkontrolovat, jak dlouhou dobu následné platnosti dokladu konkrétní stát požaduje. Obvykle bývá lhůta mezi třemi až šesti měsíci.

Lidé chtějí pas co nejdříve

„Čtrnáctiletá dcera potřebovala rychle vyřídit pas, protože již za pár dní odlétá s tetou do Tunisu. Takže jsme cestovní doklad vyřizovali na poslední chvíli. Museli jsme jí vyřídit ještě osvědčení o státním občanství, s kterým na nás v Praze zapomněli, takže jsme měli trochu nervy,“ vzpomínala Štěpána Bílá z Berouna, jejíž dcera jede k moři úplně poprvé. „Už se moc těším, až budu u moře, a jsem ráda, že jsme to stihly vyřídit. Nakonec to šlo docela rychle,“ dodala Adéla Bílá.

Platnosti cestovních dokladů nad rámec pobytu v dané zemi

  • Chorvatsko - minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska
  • Itálie - na základě platného cestovního dokladu bez omezení
  • Španělsko - minimálně na dobu pobytu na území Španělska
  • Řecko - na základě platného cestovního dokladu bez omezení
  • Egypt - nejméně 6 měsíců ode dne podání žádosti o vízum
  • Turecko - nejméně 3 měsíce delší než je plánovaná doba pobytu

Podrobnosti naleznete na www.mzv.cz