Problémy ve škole či v rodině, užívání návykových látek nebo nešťastná láska. To jsou nejčastější důvody, proč mladí lidé utíkají z domova. Podle psycholožky Zuzany Černé dochází k útěkům především proto, že rodina není schopná problémy řešit, vyvíjí na dítě tlak či nekomunikuje. Mladí lidé pak vidí útěk jako jediné řešení.
„Zpravidla se jedná o mladistvé ve věku 14 až 17 let, které pochází z neúplné rodiny. Výjimkou ale není ani rodina, která je materiálně zajištěná, kde má dítě téměř vše, na co si vzpomene, ale vázne tady komunikace,“ sdělila Zuzana Černá, která rodičům radí, aby za případný útěk nenásledoval trest, ale aby se zamysleli nad důvody.
Podle tiskové mluvčí Okresního policejního ředitelství ČR v Berouně Marcely Pučelíkové bylo od začátku roku do dnešního dne vyhlášeno 149 pátrání na Berounsku. Z toho se našlo 106 lidí a 43 osob je stále pohřešováno. „V případě, že nám někdo nahlásí, že postrádá blízkou osobu, kriminalisté osloví lidi z jejího okolí a vytipují místa, kde se pohřešovaný pohyboval,“ popsala Marcela Pučelíková. „Stává se, že někdo zavolá, že pohřešovanou osobu viděl, a tak se kriminalisté rozjedou na místo a v řadě případů dotyčného najdou,“ uvedla Pučelíková s tím, že každý případ je jiný, ale většinou se jedná o mladé lidi, kteří naštěstí neutíkají daleko a zdržují se u kamarádů nebo chodí na stejná místa.
„Pohřešované většinou najdeme do několika dnů či týdnů, ale po jednom mladém muži pátráme dokonce od roku 2002. To je však výjimka,“ dodala Marcela Pučelíková.
V současné době policie pátrá po mladé dívce, Ivě Majnerové, která se narodila v roce 1988 a bydlí v Hýskově. Její absenci oznámila matka, která byla s dcerou naposledy v kontaktu 16. července. Od té doby o sobě dívka nepodala žádnou zprávu.
Policie dále žádá o pomoc při pátrání po osobě, proti které je vedeno trestní řízení pro trestný čin zanedbání povinné výživy. Muž je hledaný také kvůli podezření ze spáchání podvodného jednání na území hlavního města Prahy. Jedná se o Milana Glazunova, který se narodil v roce 1965 a má trvalé bydliště v Nižboru. Hledaný je 180 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, oválný obličej, modré oči a hnědočerné, vlnité, dlouhé vlasy. Popis oblečení není znám.
Veškeré informace, které by napomohly k vypátrání hledaných osob, lze nahlásit na jakémkoliv nejbližším oddělení Policie ČR nebo na linku 158, popřípadě přímo na Službu kriminální policie a vyšetřování Beroun na telefonním čísle 974 872 447.