„V půl jedenácté dopoledne k nám přišla žena, na které bylo již od pohledu vidět, že je velice vystrašená. V první moment nás napadlo, jestli ji někdo nepřepadl,“ uvedli berounští strážníci. Žena jim ale sdělila, že doma chytla velkého pavouka, a protože trpí arachnofóbií, požádala je, aby si s pavoukem poradili oni.
„Nejdřív jsme si mysleli, že je to nějaký obyčejný pavouk, kterého vypustíme zpátky do přírody, ale i nás zaskočilo, když paní vyndala sklenici s tarantulí,“ popisoval celou událost velitel berounských strážníků Pavel Novák. Žádné pouštění pavouka do volné přírody se tedy nekonalo. „Zavolali jsmeproto odborníka, chovatele. který se pavouka ujal,“ prozradil další osud tarantule Pavel Novák.
Statečná žena, která překonala svou fóbii a poradila si s obrovským pavoukem, se sama pokoušela nejprve majitele osminohého členovce najít. „Je velmi pravděpodobné, že se do jejího bytu dostal stoupačkami. Paní proto obešla všechny byty a zjišťovala, jestli pavouk někomu nepatří. Majitele se jí ale objevit nepodařilo,“ dodal velitel strážníků.
Berounští strážníci se s exotickým zvířetem, které uteklo chovateli, nesetkali poprvé. „Několikrát se nám stalo, že lidé objevili ve stoupačkách hady. Ale s tarantulí jsem se setkal poprvé,“ doplnil informace Pavel Novák.
Podle ředitele Krajské veterinární správy Středočeského kraje Zdeňka Císaře může býtstřet s exotickým zvířetem, jako je v berounském případě tarantule, velmi nebezpečný. „V první řadě se může dostavit stres a šok, protože se setká se zvířetem, které se u nás normálně nevyskytuje. Pokud by došlo ke kontaktu se zvířetem, konkrétně tarantulí, záleží pak na jednotlivých druzích. Některé z nich jsou smrtelně jedovaté, ale i v případě, že se nejedná o jedovatého pavouka, může člověk po kousnutí dostat anafylaktický šok a dokonce zemřít,“ upozorňuje Zdeněk Císař.
Chovatelé nebezpečných zvířat ještě před tím, než si nějaké pořídí, musí získat od veterinární správy povolení pro chovné zařízení. Někteří ale tuto povinnost obcházejí, nebo o ní nevědí.
Zkušený chovatel tarantulí z Berounska Pavel Just uvedl, že pavouk s velkou pravděpodobností pochází z blízkosti bydliště ženy, která ho v bytě našla. „V přírodě se tarantule drží v blízkosti své nory, a to platí i v zajetí. Stalo se mi třeba při krmení, že mi pavouk utekl. Ale drží se nedaleko terária, tarantule nejsou žádní velcí cestovatelé,“ podělil se o své zkušenosti Pavel Just. Upozornil, že chov nebezpečných exotických zvířat není pro každého, vyžaduje totiž velkou dávku zodpovědnosti.