Pečovatelská služba, kterou provozuje Obecní úřad v Nižboru přejde od ledna příštího roku pod neziskovou organizaci občanské sdružení Digitus. „Provozování pečovatelské služby je v současné době už dost složité. Nejenže na ni musí být registrace, není jednoduché ani vedení její agendy. Administrativa hrozně narostla. Proto jsme se v letošním roce rozhodli, že pečovatelskou službu přesuneme pod občanské sdružení Digitus, které ji provozuje například v Králově Dvoře, Žebráku a Hořovicích,“ vysvětlila starostka Nižboru Kateřina Zusková.

V obci fungují dvě pečovatelky

V Nižboru už několik let zajišťují potřebnou péči dvě pečovatelky, které mají u obce trvalý pracovní poměr a starají se o 20 lidí. Od nového roku zůstane všechno tak, jak to je v současné době. Akorát budou služby poskytovat pod jinou hlavičkou. Občanské sdružení Digitus převezme pod sebe i obě pečovatelky.

„Pečovatelskou službu poskytujeme zhruba v 26 obcích berounského regionu. Pomáháme lidem například v Cerhovicích, Komárově, Hostomicích, v Litni a v současné době jednáme i o zajišťování služeb v obcích, které jsou ve svazku Horymír. Všude upřednostňujeme, aby naši pracovníci byli z místa, kde péči poskytujeme. Pro uživatele našich služeb to je tak lepší, protože je znají. Proto od nového roku přejdou pod naše sdružení i nižborské pečovatelky,“ vysvětlil ředitel Digitusu Jan Křížek.

Digitus získá příspěvek

Obec bude na provoz pečovatelské služby nadále částečně přispívat. „Nyní nás její provoz stojí ročně téměř 400 tisíc korun, což je pro obec velká zátěž. V letošním roce se nám podařilo získat dotaci 109 tisíc korun. Občanskému sdružení budeme na zajištění služeb poskytovat 250 tisíc korun ročně,“ vypočítala Kateřina Zusková.

Podle ní má sdružení v rámci poskytování péče větší možnosti než obec. „Vědí, kde a jak žádat o dotace. Výhodou je i to, že jejich pečovatelky budou mobilní. Obec není schopná zakoupit z vlastních prostředků automobil, aby pečovatelky dokázaly zajistit péči lidem i v dalších lokalitách, jako jsou například Žloukovice a Strádonice. Pěšky to nezvládnou,“ vysvětlila starostka .

Její slova potvrdil i ředitel Digitusu. „Pro nižborské pečovatelky se automobil zajistí v nejbližší době. Díky němu tak budou moci pečovatelské služby poskytovat i obyvatelům Stradonic a Žloukovic,“ doplnil Jan Křížek.