Berounsko/ Potraviny jsou dražší a dražší. Zejména výrobky z mouky trhají rekordy v růstu cen. Cukrářská kobliha například podražila od září o několik korun. Zákazníci nyní zaplatí místo 5,50 koruny za kus už od 7,50 do 9,50 koruny.
Výrazně se zvedly ceny energií, surovin, ale hlavně mouky. „Kde jsou ty časy, co se v supermarketech dala při různých slevových akcích koupit levná mouka. Pamatuji si, že kilo stálo jen 4,20 koruny. Nyní jsem ráda, když ho koupím za 10,90 koruny,“ postěžovala si Marie Mystychová z Berouna. V obchodech se cena mouky pohybuje od 12,90 do 14,90 za kilo. „Za necelých třináct korun ji nyní prodávají v berounské Bille. V Kauflandu stojí o dvě koruny více,“ uvedla Pavla Syrová. Přitom koncem loňského roku pekaři předpokládali, že cena kila mouky nepřesáhne hranici deseti korun.
Drahá mouka se velkou měrou podílí na zdražování pečiva a chleba. Přestože byly výnosy obilovin na celorepublikové úrovni vyšší než v uplynulých letech, na snížení cen základní pekařské komodity se to neprojevilo. Růst její ceny má na svědomí zvýšená světová optávka po obilovinách. České obilí směřuje do různých koutů světa.
Koncem září nakupovali pekaři z Berounska a Hořovicka kilo mouky zhruba za 7 korun. Už tehdy si ale stěžovali na rychlý růst její ceny, protože v srpnu pořídili kilo jen za 5,40 koruny. Většina z nich na to zareagovala zdražením svých výrobků. Cena mouky ale stoupala dál. „V současné době už platím za kilo mouky, ze které v naší pekárně pečeme chleba, přes deset korun. Do cen pečiva ale její další zdražování zatím nepromítáme. Pozitivní zprávou je, že by se měl už růst ceny mouky zastavit,“ uvedl majitelka berounské pekárny U Křížů Kateřina Schwippelová.

Výkyvům celosvětové ekonomiky se neubráníme. Kdyby nebylo globálního zdražování, taky by se u nás nezdražovalo. To si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenáší například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.
Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová.
„Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“
Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců. ⋌