Blížící se čas adventu čtyřiašedesátiletému Antonínu Štorkánovi z Vráže u Berouna každoročně předznamenává dny, které tráví zdobením perníčků. Své výtvory představil uplynulou neděli v Mateřském centru Slunečnice v Berouně a dokonce si lidé budou moci prohlédnout jeho práci od 1. prosince do 2. ledna v Betlémské kapli v Praze.

Jak dlouho se zdobení perníčků věnujete a jak jste se k tomu dostal?
Moje dcera vždy zdobila perníčky, ale pak jÍ přibyly starosti a povinnosti, a tak jsem se rozhodl jí pomáhat. Po nějaké době jsem zdobil perníčky jen já. Je tomu už patnáct let, co takto trávím mnoho dní před Vánocemi. Ale dnes zdobím perníky i o Velikonocích, kdy je mohu vybarvit veseleji a barevněji.

Změnil jste za tak dlouhou dobou své techniky zdobení?
Vyzkoušel jsem velké množství technik. Ale nakonec jsem zůstal u té základní – malování bílkovou polevou. Mezi mé oblíbené způsoby patří i zdobení marcipánem. Dokonce tyto dvě metody občas kombinuji.

Kdo vám perníky peče a jak získáváte potřebné tvary?
Peče moje manželka, bez ní by nebylo co zdobit. Když jsme s pečením a zdobením perníků začínali, na trhu nebylo mnoho tvarů, a tak jsem si mnoho vykrajovátek vyráběl sám. Některá máme kupovaná, ale většinu jsem si udělal, např. ryby, sovy, stromy, mikuláše, zvony, sněhuláky, ale třeba i Garfielda, kterého jsem vyráběl pro svou vnučku, která se zdobení také věnuje. Inspiraci získávám v nejrůznějších specializovaných časopisech nebo ve svém okolí.

Jaké množství perníků dohromady nazdobíte na Vánoce?
Nevím přesně, ale určitě se pohybujeme v řádů stovek. Záleží na velikosti vykrajovátek. Manželka loni upekla perníky z šesti kilogramů těsta a letos předpokládáme ještě větší množství.

Kdy jste poprvé vystavoval a kde všude?
Asi před čtyřmi lety jsem poprvé ukazoval zdobení perníků na setkání důchodců ve Vráži na obecním úřadě. Dále jsem byl v Mateřské škole v Rudné, kde jsem techniku zdobení předváděl dětem, které si to mohly potom vyzkoušet. Také jsem vystavoval v berounském mateřském centru a ještě představím svou práci na výstavě betlémů v Betlémské kapli v Praze.

Jak jste se dostal až na výstavu v Betlémské kapli?
V loňském roce jsem se byl na výstavě betlémů podívat. Viděl jsem tam podobné práce jako mám já, a tak jsem jim na sebe nechal kontakt. A oni se mi ozvali, zda bych se mohl účastnit letošní výstavy.

A jak bude vypadat betlém, který budete vystavovat?
Ještě přesně nevím, ale betlém bude mít kolem dvaceti figurek. Kromě Ježíška, Marie a Josefa, kteří nesějí chybět, ještě mnoho dalších, včetně různých zvířátek.

Máte nějakou svou specialitu?
Ano, zajisté. Jelikož mi klasické kornoutky na zdobení nevyhovovaly – musely se často měnit, vyrobil jsem si vlastní plničku.

Je to koníček pro každého?
Myslím, že to může dělat opravdu každý, kdo má chuť něco vytvořit. Návody a recepty jsou k dostání na internetu nebo v různých časopisech. Vlastní inspiraci se meze nekladou.

Co je potřeba ke zdobení?
Určitě perník, poleva a zdobička. Dále nálada, chuť to zkusit a veliké množství trpělivosti, protože nemůže člověk očekávat, že hned první perníček bude vypadat jako od lidí, kteří se tím živí.