Že si ovšem lidé v současné době skutečně častěji pořizují psy, potvrzuje i Ivana Stejskalová, která provozuje útulek pro staré psy Azyl Tylda. „Zaznamenaly to kolegyně z jiných útulků. Osobně to nepozoruji, jsme spíše azyl pro staré pejsky,“ říká. Na všemožné žertování na téma pejska, coby propustky po deváté hodině večer, reaguje, že něco na tom být může. „Že by si dělali úplně všichni legraci, to asi ne. Ale nemůžu mluvit za všechny,“ podotýká Ivana Stejskalová.

Ilustrační foto
Nočních spojů veřejné dopravy pojede méně, ubudou i přes den

Lidé se častěji ozývají, ale záleží, zda jim útulky dokáží nabídnout vhodného psa k adopci. To říká Anežka Jedličková z útulku Voříškov ze Zbuzan. Není to totiž tak jednoduché, že si člověk „zavolá“ o psa do útulku a má hned kamaráda – a třeba i kumpána na procházky po deváté hodině večer. „Lidé se ozývají, ale psi pro ně nemusí být vhodní. Už při první vlně byl větší zájem o pejsky, ale my jsme útulek převážně pro problémové psy, proto současná situace na nás nemá takový dopad,“ vysvětlila. Otázkou je, zda se města chystají reflektovat situaci, kdy si mezi sebou může psa půjčovat celý dům.

„Abych řekl pravdu, nad tímto jsme nediskutovali. Vnímal jsem to jako formu recese, zatím jsme policii v tomto směru nijak neúkolovali,“ řekl berounský místostarosta Michal Mišina (ANO 2011). Podle něj jsou v současné době na pořadu dne důležitější věci než zjišťování, komu patří pes na procházce.

Jeden ze dvou mobilních odběrových týmů hasičů, které v Jihomoravském kraji vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus
Nových případů ve středu ubylo. Prudce stoupá počet hospitalizovaných pacientů

„V minulosti fungovaly služby, kdy lidé venčili psa někomu, kdo sám nemohl. O takové lidi by mohlo jít, dopadli bychom tak někoho, kdo venčí psa někomu, kdo třeba nechce opouštět byt kvůli koronaviru,“ zhodnotil další hlediska Michal Mišina.

Podobně vidí problematiku Petr Vychodil, starosta Králova Dvora. Ten řekl, že lidem v současné nepříznivé době zůstává alespoň smysl pro humor. „Četl jsem na internetu více vtipů, třeba že stačí mít pytlík na psí výkaly a říct, že se pes zaběhl,“ podělil se o další žert, který našel na internetu. Pokud by se ale takové případy začaly masivně množit, o čemž silně pochybuje, musel by věc řešit s policií. „Jsem ale přesvědčený, že k tomu nedojde,“ podotkl.

Útulky pro psy v době koronaviru

- větší zájem o psí kamarády útulky registrovaly již při jarní vlně koronaviru

- starostové i provozovatelé útulků však říkají, že současnou situaci vnímají spíše jako recesi, zásadněji větší zájem o psy neregistrují

- starostové se nechystají úkolovat policii ohledně kontrolování, zda psa venčí majitel

- podle něj by mohli na tyto kontroly narazit lidé, kteří psa venčí za majitele, co např. ze zdravotních důvodů nemůže