Módou posledních let se stávají nejrůznější hotely a ubytovny pro zvířata, jejichž majitelé se vydají na dovolenou, kam čtyřnozí miláčkové nesmějí. Zvyšující se poptávku po těchto službách dokazuje i nově otevřený hotel pro kočky, který je od června v provozu v obci Trubská.

Hotel se ještě nestačil vžít do podvědomí lidí, a již je o něj velký zájem. „V současnosti je kapacita hotelu vytížena na padesát procent. Dvě kočky jsou ubytovány ve standardní kóji a tři v komfortní. Dalších pět opuštěných kočiček čeká na svého nového majitele,“ uvedla ředitelka hotelu Věra Pavlíková.
Hotely pro zvířata si ale lidé často pletou s útulky. Ubytují zde svého mazlíčka, zaplatí pobyt na několik dní, ale již si pro zvíře nepřijdou. „Bohužel se těmto problémům stoprocentně předejít nedá a já doufám, že takové případy budu řešit jen ve výjimečných případech,“ dodala Věra Pavlíková. Bohužel praxe potvrzuje, že nezospovědných majitelů zvířat přibývá.

Majitelka hotelu pro domácí zvířata Kateřina Schwippelová má s povedenými páníčky již letité zkušenosti. „Hotel pro psy, který máme v Zadní Třebani, provozuji od roku 1995. Od té doby se u nás kromě psů a koček vystřídaly i slepice, kozy a dokonce také hroznýš královský. Občas se nám ale stane, že zde majitel ubytuje zvíře, zaplatí poplatky třeba jen na tři dny a my už ho nikdy nevidíme,“ posteskla si majitelka hotelu ze Zadní Třebaně. Pokud do měsíce si majitel nevyzvedne, hledá se pro něj nový páníček

Veterináři bijí na poplach. Lidé by si podle nich měli pořízení zvířete pečlivě rozmyslet. „Zanechat zvíře v psím hotelu nebo kdekoli jinde je nezodpovědné jednání. Lidé si pořizují Domácí mazlíčky a vidí v nich plyšáčky, ale už si neuvědomují starosti a povinnosti, které každé zvíře potřebuje,“ uvedl veterinář Miloš Urban. Podle jeho slov je situace nejkritičtější o Vánocích a pak právě o prázdninách. „Zvířata nejsou hračky a neosvědčuje se, když jsou dávány dětem jako dárky,“ dodávají veterináři.