S přicházejícím Silvestrem jsou spojené oslavy. K nim neodmyslitelně patří i ohňostroje. Zábava, na kterou se lidé těší celý rok a nedokáží si bez ní odchod starého roku představit. Barevné exploze však doprovází obrovský hluk, který čtyřnohé miláčky dokáže pořádně potrápit. Psi známí svým daleko citlivějším sluchem tak slyší ohromné rány ještě znásobené. Tyto oslavy se tak pro ně stávají noční můrou a nejednou končí zraněním.
Snaží se někam schovat a ukrýt před hlukem, v jiných případech překonávají ploty a utíkají. Poté končí v útulcích nebo umírají na vyčerpání a neschopnost vrátit se domů.

,, Každý pes to vnímá jinak, některému je to jedno a druhý se z toho může zbláznit. Je potřeba ale jakákoli sedativa konzultovat s veterinářem,“ upozorňuje veterinář Josef Barchán.

Ohňostroje jsou rok od roku větší a hlučnější, jen málokdo si však dokáže představit trauma, které musejí psi tento večer prožívat. Jedním z řešení je vzít si svého pejska na večer domů, aby byl od petard co nejvíce ušetřen.

„Pokud však tuto možnost rodiny nemají a pejsek zůstává na zahradě, neměl by být přivázaný,“ radí veterináři. Je potřeba mít na paměti, že i když nepořádáte soukromý ohňostroj na své zahradě, zvířata slyší ohňostroje z velké dálky, takže je téměř nemožné ochránit psa před přímým stresem. Kdo chce svému pejskovi dopřát krásné rozloučení ze starým rokem, nezbývá mu, než si vzít zvíře domů. Další možností jsou sedativa, avšak pouze předepsaná veterinářem.

JAKUB HYBŠ