Vánoční svátky přinesly jako každý rok nejen radost a rodinnou pohodu, ale také řadu starostí spojených se zdravotními komplikacemi. Nejčastěji vyjížděla rychlá záchranná služba k cévním mozkovým příhodám, bolestem na hrudi, dušnostem a vysokým teplotám. Záchranáři se však setkali i s mužem, na kterého dolehla vánoční deprese, a tak se rozhodl ukončit svůj život.

„Nejvíce zdravotních komplikací měli staří lidé, které si jejich rodiny vzaly domů na svátky. V jednom případě se jednalo dokonce o úmrtí a v dalších o cévní mozkové příhody či o bolesti na hrudi. Tyto problémy mohla samozřejmě ovlivnit i špatná životospráva a přejídání, které je pro období Vánoc typické,“ uvedl majitel Zdravotní záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček.

Kromě tradičních případů však záchranáři vyjížděli i k pokusu o sebevraždu. „Jednalo se o muže ve středních letech z Dobřichovic, který spolykal prášky. Ty následně zapil alkoholem. Vše ale nakonec dopadlo dobře a muž byl zachráněn,“ sdělil Bořek Bulíček.

Kvůli blížícímu se Silvestru však záchranáři apelují na všechny, kteří se chystají příchod nového roku náležitě oslavit. „Nejhorší je samozřejmě alkohol za volantem, kterého by se měli řidiči vyvarovat celý rok, a zvlášť na Silvestra. Nemělo by se však zapomínat ani na zbytkový alkohol, který mohou mít řidiči po ránu ještě v krvi,“ upozornila tisková mluvčí středočeské záchranné služby Nina Šeblová.

Lidé by si dále měli dát pozor na pády ze schodů či úrazy, které si mohou přivodit v bujarém veselí. Zvláštní kapitolou je pak pyrotechnika. „Loňský rok jsme ve Středočeském kraji zaznamenali čtyři případy, kdy došlo kvůli pyrotechnice k úrazu. Lidem bych proto poradila, aby se řídili návodem a výrobky kupovali jen ve specializovaných obchodech, kde mají jistotu, že jde o kvalitní zboží. Samozřejmostí by mělo být, že pyrotechnika nepatří do rukou dětí. U těch totiž bývají úrazy tohoto typu ze všech nejhorší,“ dodala Nina Šeblová.