Petru Holou, žákyni deváté třídy Jungmannovy základní školy v Berouně, český jazyk podle jejích slov nijak zvlášť nebaví. Přesto uspěla ve školním i okresním kole češtinářské olympiády a probojovala se dokonce až do krajského kola, kde jí o bod uniklo první místo. Nyní se připravuje na celorepublikové kolo a přijímá gratulace kantorů i svých blízkých.

Český jazyk vám šel ve škole vždycky?
Já češtinu moc ráda nemám a ve škole mi na vysvědčení vychází čistá dvojka. To co mi ale vždy šlo a co bych řekla, že je celkem moje parketa, jsou slohy, které byly součástí češtinářské olympiády. Myslím si, že všechna kola olympiády v českém jazyce byla kromě gramatiky, které tam tolik nebylo, postavena především na citu.

Kdy vás napadlo, že byste se chtěla olympiády zúčastnit?
Celou třídu oslovila naše paní učitelka Šálková s tím, že bude školní kolo a jestli bychom si ho nechtěli vyzkoušet. Já a moje spolužačka jsme dopadly nejlépe a postoupily jsme do okresního kola.

A z čeho se olympiáda z českého jazyka vlastně skládá?
Složení je vždy stejné, jen kolo od kola těžší. Olympiáda se skládá z teoretické, gramatické části, kde se pracuje s jazykem a druhá část je slohová.

Jaká byla slohová témata?
Ve školním kole bylo tématem Kdyby tak věci uměly mluvit… Psala jsem o našem kocourovi. V okresním kole jsme pak pracovali s takovým pochmurným textem, který jsme měli dokončit a v Praze na krajském kole jsme měli napsat slohovou práci na téma Nebylo by lepší za sebou práskout dveřmi? To bylo pro mě jak dělané, protože jsem se den před tím trochu pohádala s mamkou a došla mi řada věcí. Všechny pocity, které jsem z toho měla, jsem použila do té práce. Nejraději totiž píšu formou úvahy, když můžu použít něco ze sebe.

V krajském kole olympiády vám uteklo první místo jen o bod, a tak jste se probojovala až do celorepublikového kola. Čekala jste to?
Vůbec jsem to nečekala. Věřila jsem tomu, že bych mohla být v první desítce, ale myslela jsem si, že na postup to nebude.

Co na to říkali doma?
Když jsem si na internetu přečetla výsledky, zavolala jsem mamku a seděli jsme u toho asi deset minut a nemohly tomu věřit. Byl to moc pěkný pocit.

Kdy vás tedy celorepublikové kolo čeká?
Přesný termín se ještě neví, ale asi to bude někdy v červnu.

Připravujete se nebo tomu necháváte volný průběh?
Před okresním i krajským kolem jsem se připravovala na přijímací zkoušky a trénovala na starých testech s paní učitelkou Zemanovou. A teď,
i když jsem líná, mě další přípravy určitě neminou.