„Písmena patří na kopec. Jsme rádi že se sem akce vrátila," prohlásila dvojice mužů, kteří si zrovna prohlíželi techniku Armády ČR Vojenského útvaru Jince. Profesionální vojáci z Jinec jsou pravidelnými hosty zdických Písmen.

K tradičnímu programu patří i ukázky profesionálních hasičů a záchranářů. Jejich záchrana zraněného z osobního vozu upoutala malé i velké diváky, stejně tak i následný zásah hasičů, kteří během několika minut uhasili hořící vůz. Diváci si mohli na kopci nad Zdicemi vychutnávat jednu ukázku za druhou. Nechybělo zde ani bojové umění a soutěže pro děti.

Ukázky výstroje
V horní části areálu Písmen se návštěvníci přenesli do doby druhé světové války, kde si mohli na historii dokonce sáhnout. Umožnily jim to ukázky kempů ruské, německé a americké armády. „Představujeme zde například výzbroj a výstroj amerického vojáka při vylodění v Normandii za druhé světové války," upřesnil vojenský historik.

Těžká technika
Písmena by se samozřejmě neobešla bez ukázek těžké kolové a pásové techniky nebo účasti spřátelených klubů. Vojenství láká i mladou generaci. Důkazem je kroužek mladých historiků při zdickém Army muzeu. Na Písmenech nechyběli ani jeho členové. „Historie mne zajímá, některé informace si zjišťuji sám, další se dovídám v Army muzeu. Zde se také o vojenskou historickou techniku staráme," prohlásil třináctiletý Jan Petrželka. Do kroužku zdických historiků se mohou přihlásit i další, třeba při návštěvě Army muzea, které je otevřené každou sobotu od 10 do 15 hodin.

Sobotní setkání uzavřelo posezení s country kapelou. Akci podpořilo město Zdice.