Čepované pivo se od začátku roku 2024 posunulo z desetiprocentní do jednadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Mnozí podnikatelé provozující pohostinství už předem hlásili, že se vyšší daň nepochybně promítne do ceny.

Půllitr plzeňského je dražší například v berounské restauraci U Kropáčů. Cena tam stoupla o pětikorunu, tedy na 59 korun.

Viktor Korček v Berouně.
Žijí mezi námi. Berounský deník představil v roce 2023 osobnosti regionu

„Zdražili jsme pivo hned od 1. ledna 2024 o 10 procent. Pokud pivovar nezdraží v letošním roce, tak cenu zachováme. Už tak si myslím, že to je hodně," prohlásil hostinský Miroslav Nejepsa, který má restauraci U Kropáčů v pronájmu.

V Koze Roze v Berouně zdraží co nevidět. „Ještě během ledna musíme cenu navýšit, ale neřeknu vám ještě o kolik. Zrovna na tom pracujeme. Zvedla se nejen DPH, ale už v říjnu zdražil i pivovar a cenu jsme tehdy nezvyšovali, nechali jsme ji dojet do konce roku,“ potvrdila Gabriela Nejepsová, majitelka podniku, kde půllitr plzně zatím stojí stejně jako loni na podzim 54 korun.

Od podzimu do jara zůstává cena stejná

V berounské Kozlovně zatím nezdražili. Za plzeň tam štamgasti platí 59 korun, za Kozla 11 světlý ležák 46 korun a stejně stojí i tmavý Kozel. „Zdražujeme dvakrát do roka, když zvednou cenu pivovary. Naposledy jsme zdražovali na podzim a zhruba v březnu ceny opět navýšíme. Zatím nevím o kolik,“ prozradil majitel restaurace Petr Zíma.

V Tmani stouply ceny piva v restauraci Kulturák o 9 až 13 procent v závislosti na druhu piva. „Museli jsme zdražit o DPH hned na začátku roku. Další zdražení už neplánujeme, pokud nezvednou cenu pivovary,“ poznamenal Radek Nedvěd, který má restauraci v pronájmu. Plzeň tam stojí 62 korun, jedenáctka Kozel 46 korun a desítka Gambrinus 39 korun.

Ilustrační foto
Dvacetiletá žena z Berounska podvedla více než 1,5 tisíce lidí

„Vláda nám zdražila pivo, tak může jít do háje. Už sem budu chodit jen jednou týdně a ne čtyřikrát jako doteď. Doma mám za cenu tohohle piva čtyři. Dříve se v hospodách hrál mariáš, prší, šachy. Dnes už to lidé ani neumějí. Nepobaví se. Dojdou si maximálně na malé pivo,“ prohlásil v tmaňském Kulturáku štamgast Zdeněk.

„Nechodíme sem kvůli pivu, ale abychom se viděli. Jde o princip. Cena za pivo už je dávno neúnosná. Dříve se sem chodilo hodně lidí dívat se na sport v televizi, ale po každém zdražení jich je míň,“ doplnil ho další host Michal a společně si připili Gambrinusem.