Rekonstrukce Plzeňské ulice pokračuje v úseku od nového kruhového objezdu na Knížecí směrem k Berounu. Ulice je pro běžný provoz dočasně uzavřena. Průjezd mají povoleny pouze autobusy městské hromadné dopravy, zásobování a vozy složek integrovaného záchranného systému.

Součástí objízdné trasy přes dálnici je rovněž dopravní opatření v Berouně, které na sjezdu z dálnice do Koněpruské ulice zakazuje motoristům odbočit vlevo. Musí tak jet vpravo k nedalekému kruhovému objezdu u autobusového nádraží, kde se otočí a mohou pokračovat dále do centra města.

„Jde o to, aby na dálnici především v dopravních špičkách nevznikaly kolony aut. Tím, že je tam nyní přikázaný směr odbočení vpravo, bude provoz plynulejší. Auta se otočí až na kruhové křižovatce u nádraží. Jde sice o určitou prodlevu, ale v důsledku to časově může být i rychlejší a především bezpečnější než při dávání přednosti v jízdě při odbočení vlevo. Opatření je zavedeno na požadavek Krajské správy a údržby silnic,“ vysvětlil vedoucí projektu Jan Novák ze společnosti Strabag, která opravu Plzeňské ulice zajišťuje.

Objízdná trasa pro automobily o hmotnosti do 3,5 tuny vede přes králodvorské ulice Jungmannova a Zahořanská, v Berouně pak pokračuje ulicemi Okrajová, Na Máchovně a Košťálkova zpět na Plzeňskou.

Zahořanskou ulicí po novém asfaltu

Především část trasy v Zahořanské ulici byla po zimě samá díra. „Aby se tudy snadněji a bezpečněji projíždělo, položili jsme tam nový asfaltový povrch. Jde ale pouze o opravu, aby šlo o plnohodnotnou rekonstrukci, musely by se udělat i podkladní vrstvy vozovky,“ připomněl Novák.

Nové dopravní uspořádání objízdných tras platí od začátku března a potrvá s největší pravděpodobností až do letošního listopadu.

Hned první den přitom někteří řidiči na výjezdu z dálnice D5 chybovali, když na křižovatce pokračovali rovně na nájezd na dálnici ve směru na Prahu nebo se dokonce snažili odbočit vlevo.

Jarní část obnovy Plzeňské ulice, která počítá s opravou mostu přes Dibří potok a s kompletní rekonstrukcí komunikace, potrvá do začátku letních prázdnin.

Jak avizoval místostarosta Králova Dvora Jan Šilhavý, stavební práce začnou opravami mostu. „Dále se bude postupovat směrem ke kruhovému objezdu u hypermarketu Albert. Tato fáze by měla trvat do konce června a poté se bude pokračovat ve směru na Beroun,“ uvedl místostarosta.

Náklady skoro sto padesát milionů

Hlavním investorem akce je Středočeský kraj, se kterým na projektu spolupracují města Králův Dvůr a Beroun. Celkové náklady jsou odhadovány na 146,5 milionu korun.

Práce už v loňském roce zahrnovaly rekonstrukci Jungmannovy ulice a části Plzeňské, kde vznikla kruhová křižovatka Na Knížecí. V městské části Zahořany byl opraven most přes Dibří potok a byl tam postaven druhý kruhový objezd.

V Králově Dvoře by se mělo po skončení prací v Plzeňské ulici pokračovat kompletní opravou Zahořanské ulice. Město už má připraven projekt.