Když se k tomu přidalo navíc vyloženě teplé jarní počasí, snášeli domácí karanténu i lidé z rizikové skupiny mnohem snadněji. Někteří makléři pak po této zkušenosti zaznamenali nárůst poptávky po zahrádkách.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Kvůli epidemii koronaviru přijala vláda mimo jiné opatření zakazující volný pohyb osob na území České republiky, který byl po zhruba dvou měsících zrušen. V prvních dnech se pro mnohé jednalo o nikterak nepříjemnou záležitost, ovšem jak přibývaly další a další dny strávené pouze v domácím prostředí, někteří lidé začali situaci hůře snášet.

„Žiji s dětmi a se svojí maminkou v panelovém domě. I když někteří chodili i v době karantény na procházky po okolí, já jsem měla strach a svoji osmašedesátiletou maminku a nikam jsme nechodili. Musím říci, že to bylo někdy doslova peklo, navíc doma dva syny ve věku sedm a pět let,“ sdělila prostřednictvím sociálních sítí Deníku obyvatelka Berouna Miluše H. Zároveň napsala, že lidem, kteří vlastní kus pozemku v přírodě trochu záviděla. „Určitě na tom byli lépe, protože se mohli odreagovat, jinak zabavit děti. My jsme byli zavření v bytě, z televize se nás jen valily negativní zprávy. Nebylo to příjemné období,“ dodala s tím, že kdyby se ji podařilo ušetřit nějaké peníze, možná by o koupi pozemku přemýšlela.

A rozhodně není sama, kdo takto uvažuje. Realitní makléři zaznamenali zvýšený zájem o takovéto pozemky. Nejedná se sice o žádný veliký boom, nicméně oproti předchozím rokům zvýšená poptávka tu podle nich je. Potvrdil to například Miroslav Herain z realitní kanceláře RE/MAX. Ovšem s tím, že zájem lidé projevují hlavně tehdy, pokud se na pozemku vyskytuje nějaká stavba jako například domek nebo chalupa, nejlépe pak s vodou a elektřinou.

„Pokud se jedná čistě jen o zahrádku, zvýšení zájmu až tak závratné není. Mluvíme například o pěti až deseti procentech oproti obvyklé částce,‟ shrnuje Miroslav Herain ze svého pohledu situaci v republice. Podle něj poptávka oproti předchozím letům posílila, a s ní vzrostly i ceny minimálně o deset až patnáct procent. Prodávající mají možnost vybírat si nebo soutěžit o nejvyšší nabídku.

„Evidujeme celkově zvýšený zájem, tedy nejen na pozemky se zahradou a podobně. Oproti dubnu loňského roku se zvýšila poptávka o zhruba deset procent. Takže trh s nemovitostmi funguje nadále, stejně tak ani neklesají ceny,“ reagovala na dotaz Deníku Regina Svatá, vedoucí pobočky M&M v Berouně. A podobnou zkušenost přidávají i další Deníkem oslovení realitní makléři.