Noc vědců je pro Žebrácké také příležitostí, aby společně s návštěvníky oslavili Mezinárodní rok světla. „Když si s sebou vezmete chytrý telefon, představíme vám i virtuální realitu ve vašem mobilu. Vyzkoušíte si tak aplikaci pomocí speciálních brýlí ," prozradil část pátečního programu hvězdárny Žebrák Vladislav Slezák.

Planet park
Lidé se také dozvědí, co se skrývá za názvem Planet park. Jde o novinku, která návštěvníkům zajímavým způsobem přiblíží naši sluneční soustavu.„Jmenujeme také nového čestného člena Hvězdárny Žebrák," říká Vladislav Slezák s tím, že k této události nedochází pravidelně každým rokem, ale pouze v případech, kdy je k tomu důvod. V předchozím období byl čestným členem jmenovaný například starosta města Žebrák Daniel Havlík. A kdo se jím stane letos? To se všichni dozvědí, právě na Noci vědců.

Páteční večer ve hvězdárně zpestří i promítání noční oblohy a děti se mohou těšit na novou Pohádku hvězd. Všichni si budou moci prohlédnout výstavu, která se nachází v kopuli a nese název Pohledy do nebe. „Fotografie byly pořízené na jedné z nejvýkonnějších observatoří světa na Mt. Paranalu v Chile, kterou provozuje Evropská jižní observatoř, jíž je Česká republika od roku 2007 členem," upřesnil Vladislav Slezák. Vstup na tuto akci je zdarma.

Zatmění Měsíce
Na páteční Noc vědců navazuje pondělní pozorování úplného zatmění Měsíce. Pozorování se uskuteční době od 00.00 hodin do 5.00 hodin, pouze v případě bezoblačné oblohy. 

Pokud ani jednu z výše uvedených akcí nebudou moci milovníci astronomie navštívit, mohou se vydat na akce, které Hvězdárna Žebrák nabízí na začátku října. Ve čtvrtek 1. října půjde o Astronomické pozorování, které se koná pravidelně každý první čtvrtek v měsíci. Jeho začátek je naplánovaný na 18. hodinu. Součástí akce je pořad pro nejmenší. Pro velký zájem o tento program doporučují zástupci hvězdárny rezervaci místa na telefonu 602 530 515. Na neděli 4. října je naplánovaná drakiáda u Hvězdárny Žebrák. Akce se koná od 10 do 14 hodin. Účastníci si mohou přinést draka vlastního, nebo ho zakoupí na hvězdárně. Zpestřením budou soutěže a ceny pro děti.