Následky covidových opatření budou doznívat ještě dlouho. Své o tom ví i třiatřicetiletý číšník Marek Lev z Berounska. Ten pracoval zhruba deset v jedné z restaurací v Praze. Jakmile vypukla pandemie a vše se začalo uzavírat, dostal nařízenou dovolenou. Poté se dozvěděl, že majitel podniku balancuje nad hranou krachu, za několik pak práci ztratil oficiálně.

Naštěstí jeho příběh dopadl dobře. „Začal jsem shánět jiné místo. Vzhledem k tomu, že je všeobecně číšníků málo, byl jsem bez zaměstnání zhruba tři týdny. Od konce června už zase pracuji,“ popsal Marek Lev.

Jeho slova potvrdil Zdeněk Bělohlávek, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Beroun. „Ze strany zaměstnavatelů je v tuto chvíli největší zájem o pekaře, cukráře, kuchaře, číšníky servírky, operátory výroby, seřizovače, montážní dělníky, opraváře či učitele,“ řekl Bělohlávek.

Na opačné straně žebříčku jsou pak průvodci v cestovním ruchu, stevardi, krejčí, administrativní či řídící pracovníci.

V současné době nemá ředitel berounského pracovního úřadu informace o žádném masivnějším propuštění. Ovšem jak vyplývá z dat Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, počet nezaměstnaných přibývá. Zatímco v červnu loňského roku hledalo zaměstnání na Berounsku lehce přes patnáct set obyvatel, v červnu letošního roku to bylo o šest set lidí více.

Stejně tak stoupl podíl nezaměstnaných osob v jednotlivých měst a městysech na Berounsku. V Berouně se podíl nezaměstnaných zvýšil za rok zhruba o třetiny – v červnu činil roku 2019 činil 2,9 procenta, letos jsou to 4 procenta.

BerounZdroj: Deník

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, by počet nezaměstnaných mohl začít ještě vzrůstat v nadcházejících měsících. „Během léta a pak i na podzim lze očekávat postupný nárůst míry nezaměstnanosti nejprve k šesti a v posledním čtvrtletí roku až k osmi procentům. To proto, že bude postupně končit platnost opatření zaváděných za účelem podpory ekonomiky a udržení zaměstnanosti během koronvairové krize, jako je ošetřovné nebo kurzarbeit,“ upozornil ve svém komentáři Lukáš Kovanda.

Mnozí propuštění lidé, kteří se z nejrůznějších důvodů dosud nenahlásili na úřadu práce, tak podle něj do konce roku učiní.