„Za loňský rok se v naší porodnici uskutečnilo celkem 1 738 porodů, což svědčí o tom, že počet porodů neustále stoupá. Do porodnice často jezdí budoucí maminky i z jiných okresů a krajů, například hodně z Prahy,“ potvrdil Berounskému deníku mluvčí hořovické nemocnice Konstantinos Tsivos.

Podle jeho slov funguje kromě porodnice ještě novorozenecké centrum, které získalo statut, který oddělení umožňuje starat o předčasně narozené děti. Zajímavostí je, že v sobotu od 15 hodin se uskuteční na zámku v Hořovicích po třech letech setkání těchto předčasně narozených dětí a dorazí i první trojčata narozená v Hořovické nemocnici.

Porodnice U Sluneční brány zajišťuje komplexní péči o ženy a dívky z přirozené spádové oblasti Hořovic, ale i širokého okolí. „Porodnictví je základním oborem primární zdravotní péče.

Náplní je péče o ženu a plod v těhotenství a při porodu a péče o ženu v šestinedělí. Tuto péči obor poskytuje po celý život ženy. Spektrum péče porodnického oddělení spočívá v zajištění základní léčebné konzervativní a chirurgické péče,“ vysvětluje mluvčí nemocnice. Ten zároveň informoval, že porodnice disponuje trojicí lůžek na porodním sále, čtyřiadvaceti lůžky na oddělení šestinedělí, z čehož jsou tři lůžka intenzivní péče pro pacientky s nutností monitorování vitálních funkcí, tedy po císařských řezech a komplikovaných porodech.

Porodnice má k dispozici tři samostatné porodní místnosti, operační sál pro provedení císařského řezu a oddělení šestinedělí. „Porod je veden při zajištěni intimní atmosféry v moderně vybavených porodních místnostech s možností využití například porodních van, žebřin, žíněnek, vaků, porodní stoličky a moderním polohovatelným lůžkem. Snahou zkušeného personálu je zajištění individuálního přístupu v péči o rodičku, uvědomujeme si neopakovatelnost chvíle pro maminku i její okolí. Samozřejmostí je pro nás přítomnost otce, či jiné blízké osoby u porodu,“ sdělil Konstantinos Tsivos.

Porodnice budoucím maminkám nabízí také řadu služeb před porodem. Mezi těmi nechybí ani tradiční předporodní a porodnické besedy. „Porodnické oddělení pořádá pro nastávající maminky porodnické besedy každé 1. a 3. pondělí v měsíci od 14,30 hodin. Besedy se konají v nově zrekonstruovaných prostorách suterénu. Zde vám porodní asistentky řeknou, co si vzít do porodnice, kdy do porodnice, jak to u nás chodí, odpovídají na všechny dotazy a pokud to provoz porodních sálů dovolí - jdete se podívat na jednu porodní místnost,“ nastínil mluvčí nemocnice.

Dále porodnice nabízí také kurzy péče o novorozence, kde jsou matky informovány o průběhu péče o miminko od porodu až do jeho propuštění. Jsou jim vysvětlena všechna doporučená vyšetření, která budou u miminka během pobytu probíhat

Mezi novinkami z hořovického porodnického oddělení je například odběr pupečníkové krve či inhalační tlumení bolesti. „Naše porodnice se řadí mezi další pracoviště, kde bude dána možnost maminkám k odběru pupečníkové krve k uchování pro vlastní potřebu,“ řekl Tsivos.

Ιnhalační tlumení bolesti

Inhalační analgezie pak představuje vedle epidurální analgezie další možnost, jak účinně pomoci ženám od porodních bolestí nebo nepříjemných vjemů při ošetření porodních poranění. „Jde o účinné a bezpečné neinvazivní analgetikum, které má rychlý nástup a ústup účinku. Jedná se o směs plynů, která se používá ke zmírnění bolesti nejen v porodnictví, ale i u menších zákroků. Snižuje úzkost, strach, obavy a duševní napětí. Rodička je při plném vědomí a vdechuje směs plynů při porodu během kontrakcí a při ošetření porodního poranění podle vlastního uvážení přes speciální náustek nebo inhalační obličejovou masku,“ dodal mluvčí.

Rekordní Dílce

Deník zanalyzoval počty narozených dětí ve všech více než šesti tisících obcích republiky. Nejvíc jich přišlo na svět celkem nepřekvapivě ve velkých městech – tedy v Praze, Brně a Ostravě.

Když se ale absolutní čísla přepočítají k počtu obyvatel, pořadí „nejrozrozenějších“ obcí se promění. První příčku obsadí vesnička Dílce v okrese Jičín se třemi narozenými děti na tamních 56 obyvatel.

Takzvaná hrubá míra porodnosti tam činí 54,6, zatímco celorepublikový průměr je 10,8 narozených dětí na 1000 obyvatel.

Jak jsou na tom zmíněná velká města? Praze (i okolním městům a vesnicím) se daří, neb míra porodnosti je tam vyšší než celorepubliková. Brno a okolí se také nemusí obávat vymírání. Ale třeba Ostrava a další větší města v příhraničí Moravskoslezského kraje jsou na tom o poznání hůře – porodnost je tam nižší než celorepubliková.

A ve 528 tuzemských obcích ze šesti tisíc nepřišlo během loňského roku na svět jediné robě.