„Tu nám nahrazují domovní čističky, kterými je v obci vybaveno přes třicet domácností. Dali jsme přednost výstavbě vodovodu kvůli špatné kvalitě vody v obci. I když tomu všichni místní obyvatelé nevěří, voda je závadná. Lidé, kteří si nechávají dělat rozbor vody, většinou zjistí, že pitná není,“ vysvětlil starosta Podbrd Karel Šťastný.

Podbrdští budou žádat o dotaci z ministerstva zemědělství. „Zajistili jsme pozemky na vodojem. Přes další povede vodovod. Jednání s jejich majiteli bylo bez komplikací, nikdo se nepostavil proti tomu, aby sítě procházely jejich územím. Vše by nám usnadnila dotace. Vlastní prostředky, kterými bychom se na stavbě vodovodu podíleli, máme připravené. O dotaci z ministerstva zemědělství budeme žádat v říjnu,“ pokračuje starosta Podbrd.

Lidé se bojí nedostatku vody. „Té nejen ubývá, ale zhoršuje se i její kvalita. Je dobré mít kvalitní zdroj vody, který je pod stálou kontrolou. Přibývá rodinných domků, mohlo by se také stát, že při stavbě nových studní strhne vodu jeden druhému,“ uvedla Naďa Eliášová z Podbrd.

Rozpočet na kompletní vodovod je deset miliónů korun. „Příští rok by se mohla stavba zahájit, bez dotací to ale nebude možné,“ uzavřel Karel Šťastný.